Wednesday, Aug 4, 2021
HomeРЕФЛЕКТОРМедиуми (Page 5)

Никола Груевски вчера ја најави својата оставка, а веќе утрово се плаче по него. На утринските емисии може да се слушне се и сешто, а чичково што се расплака ја насмеа цела Македонија. Изгледа демократијата и промените не му се својствени, па човекот си бара

Read More

Утрово непознат маж со пиштол во рака и пришол на екипата на Радио-телевизија Војводина и се заканил додека имало вклучување во живо за време на утринската програма. Личноста се појавила со ладно оружје-пиштол пред камерата, којa предизвикалa страв кај новинарката која во тој момент ја презентирала

Read More

Францускиот сатиричен весник не престанува да провоцира. Така дел од јавноста во Франција ја протолкува новата карикатура на „Шарли Ебдо“ посветена на нападите врз жени на Новогодишната ноќ во Келн. Првите коментари беа дека всникот овој пат „навистина претерал“. Како што обајви „Индепенднет“, на карикатурата е

Read More

Досегашниот уредник на информативната програма во МТВ, Горан Петрески е нов главен и одговорен уредник во дневниот весник „Вест“, дознава НОВА од извори во редакцијата. Новинарите велат дека тој утринава се појавил во редакцијата на „Вест“ и од менаџментот бил претставен пред колегите. Минатиот месец истече

Read More

Додека сите ќе се сложат дека Леонардо ди Каприо, Кејт Винслент, Бри Олсон и Силвестер Сталоне сосема заслужено ги добија главните актерски награди, а The Revenant и The Martian филмските награди, тогаш за ТВ наградите има најголем бунт на социјалните мрежи против странскиот печат во

Read More

На американската тв мрежа АBC ќе започне новата сезона на реалното шоу „Ерген“ во кое ќе влезат 25 нови девојки и млади жени кои се обидат да го шармираат и освојат среќниот ерген Бен Хигинс кој на крајот ќе треба да ја одбере својата избраничка

Read More

Редакцијата на познатиот сатиричен весник „Шарли Ебдо“ на 7-ми јануари ќе објави специјално издание со кое ќе се одбележи годишнината од ранувањето на главниот уредник. На насловната страница ќе се најде брадест Бог во крвава облеча со калашников во раце со наслов „Година дена

Read More

Преставници на електронските медиуми заедно со ЗАМП, како и администратори од министерствата за култура и администрација дошле до договор да не се спроведува првичната забрана за пуштање на авторска музика од Македонија, Србија и Хрватска со одложување на рокот до 20 јануари. Во тој период

Read More

„Репортери без граници“ соопштуваат дека во текот на 2015 ширум светот биле убиени 110 новинари. 67 од нив биле убиени додека известувале. Во 2014 две третини од новинарите биле убиени во воените зони. Но, во 2015 =, се случило спротивното - двте третини од новинарите се

Read More

Новинарски гаф на годината. Панамскиот дневен весник Критика на својата интернет страница објави вест како хрватската претседателка во бикини привлекува погледи на плажа. Што мислеле уредниците кога Колинда Грабар Китаровиќ ја замениле со американската старлета Коко? Очигледно ништо, едноставно не ја виделе разликата. – Хрватската претседателка

Read More