Sunday, Aug 1, 2021
HomeРЕФЛЕКТОРМедиуми (Page 4)

Актерот Јовица Михајловски почнува со свое комент шоу - Ти ќе ми кажеш. Шоуто ќе се емитува на порталот на доскорешниот уредник на Вест, Горан Михајловски. Добропознатите колумни „Сакам да кажам“ добија свој портал, а на истиот ќе се емитува и комент шоуто „Ти ќе

Read More

Приказната за Македонско девојче ги освои Словенците. Одлична репортажа осамна на словенечката телевизија ПОП ТВ, за 50-тиот јубилеен роденден на најслушаната македонска песна на сите времиња. На територијата на цела поранешна Југославија не постои некој кој не ја знае „Македонско девојче“. Прилогот погледнете го ОВДЕ.

Read More

Британскиот весник Independent ќе исчезне од киосците следниот месец, откако неговиот руски сопственик рече дека весникот, кој е стар 29 години, ќе се објавува само на интернет, што е досега најочигледен знак за притисокот на кој е изложена новинската индустрија. Весникот, кој е формиран од група

Read More

Од Агенцијата велат дека „наместо интервју во кое различните гледишта и мислења ќе добијат еднаков третман со што публиката ќе може слободно да оформи сопствено мислење за актуелните општествено - политички теми - гледачите видоа непримерен начин на комуникација, кавга и навреди“. Агенцијата за аудио и

Read More

ХРТ подели 16 отказни решенија за фалсификувани дипломи. Стручната служба на Хрватската радио-телевизија, при проверка на документите за стручната подготовка на вработените, досега пронашле 16 лажни документи - четири факултетски дипломи и дванаесет средношколски сведителства, по што сопствениците на тие документи добиле отказни решенија. Како што

Read More

Денес, весникот „Нова Македонија“ доделуваа награди за „Личност на годината“ за 2015 година. Добитинци на наградата за оваа година се: Ни­ко­ла Ма­џи­ров, Бла­гој На­цо­ски, Лен­че Здра­вкин, Гли­гор Цве­та­нов, Ду­ке Бо­ја­џи­ев, Кри­сти­јан Да­ни­лов­ски, Евге­ниј Поп Ацев и Ки­рил Ла­за­ров. Оваа свеченост весникот ја воведе во 2012 година, а

Read More

Поранешната ѕвезда од хит серијата „Пријатели“-Мет ЛеБланк, ќе му се придружи на Крис Еванс во новата верзија на „Top Gear“ објавува БиБиСи. Новиот ко-презентер на емисијата ќе биде Мет ЛеБланк, заедно со Крис Еванс, кои дојде како заменик за Џереми Класкон. ЛеБранкс досега се има појавено

Read More

Нашите пријатели Бла Бла ТВ вечер ќе прослават една година постоење како алтернативен медиум со голема поддршка за сите македонски артисти и урбани случување. Прославата ќе се одржи вечерва од 20 часот во Младинскиот култирен центар со голема журка. За годината која измина Бла Бла ТВ

Read More

СДСМ преку ноќ, повторно, го промени ставот. Сега, Тие немаат никаков проблем околу Избирачкиот список, а ја прифатија и Методологијата за негово прочистување, следејќи го примерот на останатите три партии пред нив. Иако изгледа дека СДСМ вразумиле во преговорите, тоа не е така. Сега, преговарачите

Read More

По заминувањето на Горан Петрески од функцијата, сега Македонската радио телевизија неговиот наследник ќе го бара од оние што ќе се пријават на интерниот оглас кој таа го распиша. Надежта на одговорните во МРТ лежи во ветената плата од 450 евра, односно 27.804 денари. За

Read More