Wednesday, Aug 4, 2021
HomeРЕФЛЕКТОРМедиуми (Page 3)

Фејсбук, Твитер и Јутуб ќе завршат на суд. Три француски антирасистички здруженија најавија дека ќе поднесат жалби до судот против социјалната мрежа Facebook, микроблог услугата Twitter и видео услугата на Google – YouTube, бидејќи не успеаја во отстранувањето на говорот на омразата во содржината, објавена

Read More

ССНМ бурно реагира на настани  што се случија изминативе денови, кога на контрапротести вербално беа нападнати новинари. Првиот случај е кога на контрапротест во Штип, новинарка од националното радио Канал 77 била избркана и не и било дозволено да го следи настанот. Откако била избркана,

Read More

Многумина зборуваат дека нашите медиуми се преоптеретени со српските натпреварувачки шоуа. Сега пристигна вест дека едно од нив ќе згасне. Но, не се радувајте прерано бидејќи ќе има замена. Директорот на продукцијата „Гранд“ Саша Поповиќ одлучи од септември да го укине шоуто „Ѕвездите на Гранд“,

Read More

Новинарот на Оријент Њуз, Ибрахим ал-Катеб се здоби со тешки последици кога за време на снимање на прилог за воздушните напади во Алепо шрапнел го погоди во лице. Во моментот на несреќата гледал во камерата, стоел и зборувал, а потоа се слушнала силна експлозија. Камерата

Read More

Водителот Сикрест поучен од минатото кога Саша Борен Коен ја изведе една од најнезаборавните местенки на црвениот тепих истурајќи му пепел, овој пат реши да не ризикува и одби да му земе изјава. Коен се приближуваше кон новинарските екипи со својата сопруга Исла Фишер но,

Read More

Во Би-Би-Си се знаело за сексуалните напади врз тинејџерки и млади жени, што во шеесетите години на 20 век и подоцна, ги извршувале нивните тогаш мошне популарен диск џокеј Џими Савил и познатиот презентерот Стјуарт Хол, но никој не презел ништо да се запре педофилијата

Read More

Македонската радио телевизија има голем гаф, колку само очигледно, на преживеаните тешко им се пишува. Тие на една вест напишале:„Се стравува дека преживеаните не се живи“, како е ова возможно, изгледа нешто помешале па си создадоа добар гаф која го виде целата македонска јавност.

Read More

Тајра Бенк, поранешниот топ модел и водителка на популарното модно шоу „Следниот том модел на САД“ најави дека планира нова сезона во која ќе им помогне на згодните девојки да се наметнат во модната индустрија. Шоуто се враќа на VH1 ТВ мрежата, но за жал

Read More

Од денес на Канал 5 ќе се емитува новата спортска емисија „Куќа на фудбалот“ во чест на домашните фудбалски случувања, со надеж дека ќе разговара за сите теми кои ги интересираат фановите и спортските работници, а со тоа и да му се даде поголемо значање

Read More

Босанката на бизарен начин ги информира роднините и пријателите за смртта на својот татко. Станува збор за Зерина Шакиќ која на својот Фејсбук профил споделила фотографија со починатиот татко, на само неколку минути откако починал. Да ги известам роднините, пријателите, познаниците, дека мојот татко се

Read More