Sunday, Aug 1, 2021
HomeРЕФЛЕКТОРМедиуми (Page 2)

Кинеското биро за сајбер простор воведе забрана со која новинарите не смеат да ги користат социјалните мрежи и статусите на корисниците како извори на информации, без да пишуваат со факти базирани на сведоштва, докази и документи. Овој потег има добри и лоши последици. Убаво е да

Read More

Здружението на новинари на Македонија денеска учествуваше на брифингот организиран од Министерството за информатичко општество и администрација, на кој министерката Марта Арсовска Томовска го претстави Предлог законот за информативни и рекламни кампањи на јавните институции. Во врска со ова ЗНМ испрати соопштение во кое вели: -„По излагање

Read More

Возачи, новинари, сниматели, монтажери се само дел од „вишокот“ кој треба да се испразни во новата телевизија, дознава А1он од извори од телевизијата. Според изворот, телевизија Нова моментално брои 160 вработени, сега брка 35 луѓе, а треба да избрка уште 15, за вкупната бројка на

Read More

Ексклузивно гостување на Љубчо Георгиевски во новата епизода на „Фчерашни новости“. Единаесеттото по ред издание на хумористичната емисија ветува дека ќе биде едно од најдобрите досега. Покрај специјалниот гостин, во недела во 19:10 часот на телевизија „Телма“ ќе може да дознаете нешто повеќе за новиот паралелен

Read More

Од телевизија 21 се пожалија дека обезбедувањето на Никола Груевски неовластено влегло во дворот на медиумот и го земале телефонот на еден од нивните новинари за да ги избришат сликите кои тој ги направил од екс премиерот додека бил на прошетка низ улица „Македонија“. Според ТВ

Read More

Јавувањето во вести во живо е стресна работа. Никогаш не знаеш кој ќе влета од зад тебе. Сме виделе низа случувања додека репортерот известува во живо и најчесто се смешни. Но, овој пат не е така. Репортерката на каналот Телемундо 62, Ирис Делгадо додека известувала,

Read More

Родендените се слават во друштво на најблиските, а околу 300 најблиски вчеравечер (1 јуни) присуствуваа на роденденската забава на списанието Комплетна.  Во присуство на голем број пријатели, колеги, соработници и познати личности, во Музејот на македонската борба, списанието Комплетна го одбележа јубилејот - 20 години од

Read More

Новинската агенција Франс Прес на своите страни на Facebook и Twitter постави насловни слики од протестите на „Шарената револуција“ поточно од фарбањето на Министерството за правда. Сликите потоа во текот на денот беа променети, а „собраа“ илјада лајкови.

Read More

Што ќе дознаете последни оваа недела? Сатиричните „Фчерашни новости“ ја најавија следната епизода посветена на авантурите на претседателот Иванов, потопувањето на галијата и уште една мега инвестиција во спортот. Тимот предводен од Миле Паника, утре во 19:10 часот на „Телма“, уште еднаш слатко ќе ве

Read More

Борис Георгиевски, тимот на Призма и Билјана Николовска од Телма се најдборите новинари-истражувачи за минатата година според Евроспката унија. Во рамките првонаграденото истражување, серијалот „Досие Телеком“, се обработуваат резултатите од обемниот доказен материјал кој е дел од постапката што пред судот во Њујорк се води

Read More