Saturday, Jul 13, 2024

Водителката Јелена Спенџарска од утринската контактна емисија на Канал 5 беше суспендирана откако на гледач во емисијата му рече веќе да не се јавува и да шири негативна енергија. Таа во статус на Фејбук објави долг текст во кој ја кажува својата страна на приказната,

Read More

Вработените во телевизијата Алфа денеска биле информирани од страна на раководството дека компанијата нема пари да им ги исплати заостанатите плати за јануари и февруари, а им било најавено и дека нема да земат плата ниту за март, дознава НОВА. Во изминатата една година вработените во

Read More

Љубомир Костовски еден од петте члена на ад-хок комисијата за надзор на медиумите побара да се преиспита начинот на кој ТВ Нова извештуваше од Ватикан при канонизацијата на Мајка Тереза. Според новинарот ТВ Нова давале 30 минутна изјава од Никола Груевски иако тој таму е како

Read More

Vодителка на емисијата Вин-Вин, Оливера Трајковска сезоната ќе ја започне на ТВ Телма. Трансферот е направен денеска, а првата емисија од оваа сезона ќе биде на 19-ти овој месец. В.Д. главниот уредник на Телма, Боби Христов и посака добредојде на Трајковска. „Официјално добредојде во #ТОПТЕМА

Read More

Здружението на новинарите на Македонија денеска побара од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, да го повлече обвинението против новинарот Зоран Божиновски. „Четири месеци откако новинарот Зоран Божиновски е екстрадиран од Србија, како еден од осомничените од случајот „Шпион“. Тогаш кажавме дека неговото

Read More

Египетската државна телевизија суспендираше осум свои водителки, а причината за тоа е телесната тежина. На водителките им било соопштено дека мора да бидат на диета, јави BBC. Египетската радиотелевизија им даде рок на водителките еден месец да ослабат пред да можат да се појават пред

Read More

Популарниот музички канал MTV денес слави 35 години емитување на програма, а првото емитувано видео е „Video Killed the Radio Star“ од „The Buggles“. Со години MTV беше предводник на алтернативната сцена, секогаш оставајќи простор за новите музички жанрови и изведувачите кои беа омилени на

Read More

Неколку дена наназад, фреквенцијата 89,0 преку која зрачеше најстариот охридски медиум, „Радио Охрид“, не е активна во радиоетерот. За причините официјално никој не сака да зборува. Згаснувањето на сигналот дошло како последица на одлуката на охридската фирма „Маеми“, која пред околу една година го купи радиото

Read More

Актерката и манекенка Емили Ратајковски продолжува да ги полни насловните страници, овој пат на магазинот Harper`s Bazaar каде разговараше со уште една феминистка, авторката Наоми Волф. Позирајќи гола на коњ, Емили објаснува дека денес секоја жена има обврска да биде феминистка. Покажувајќи го нејзиното тело испраќа порака

Read More

Синдикатот на новинари и медиумски работници е против секаква државна интервенција во медиумите, а особено владините реклами кои се алатка за држење на медиумите во вазалски однос, вели Тамара Чаусидис.  Новиот предлог закон за информативни и рекламни кампањи на јавни институции според Чаусидис е порака

Read More