Sunday, Sep 26, 2021
HomeГИГА БАЈТСмартфон (Page 8)

Апликацијата „Whatsapp“ повеќе нема да биде достапна на неколку оперативни системи. Компанијата одлучи да ја прекине поддршката за одредени верзии на оперативните системи „Симбијан“, „Блекбери“ и „Андроид“ после 1 јануари 2017 година. „Блекбери“ и „Нокиа“ не нудат можности потреби за работа на оваа апликација. Од

Read More

Samsung прерасна во најуспешниот мобилен бренд на светот втор квартал по ред успевајќи да го порази директниот и најголем конкурент Apple и тоа на негов терен. Galaxy S7 е далеку подобар во продажбата во САД отколку iPhone 6s што покажува нов тренд кај американските купувачи. За

Read More

Google повторно премногу ја загрижи јавноста со уште една „шпионска“ опција во апликацијата за пребарување која ќе им овозможува на корисниците да дознаат колку луѓето се задржуваат на одредена локација. На пример ако сакате да посетите некое туристичко место на овој начин ќе може да го

Read More

Niantic, компанијата која стои зас екра популарната игра за мобилен Pokemon Go, се открива дека има целосен пристап кон вашиот Google профил. Додека неколку милиони корисници се обидуваат да соберат колку што можат повеќе покемпни, Niantic досега сигурно ги собрала сите лични податоци. Како и секоја

Read More

Русинот Дмитри Петров го скршил екранот на неговиот iPhone смартфон, но немал можност да го поправи во овластен сервисер на Apple. Затоа наместо да побара привремена замена која му следува според издадената гаранција тој го тужел Apple бидејќи на корисниците не им обезбедил центар за

Read More

Аналитичката компанија Piper Jaffray излезе со интересно истражување според кое iPhone е најисплатлив смартфон бидејќи иако ќе го купите за доста висока цена по некоја година ако сакате да го продадете на старо ќе може да си вратите дури 70% од вложените пари што го

Read More

Samsung Mobile како еден од главните спонзори на Летните олимписки игри лансираше специјализирана верзија на Galaxy S7/Edge моделите која го носи олимпиското лого и знакчето на градот домаќин Рио, но е премногу скапа и чини неверојатни 879 евра. Очигледно Samsung oчекува интерес за Galaxy S7

Read More

Facebook соопшти дека и официјално стартувале со тестирање на опцијата за енкрипција на пораките со што треба да се заштити приватноста на комуникацијата на корисниците. Во Messenger ќе се воведе можност за комуникација еден на еден со целосна енкрипција и пораките ќе може да се

Read More

Фејсбук веќе ги предупреди своите корисници дека ќе ги брише фотографиите што на профилите се поставени преку мобилен телефон. Оние кои објавуваат фотографии од својот телефон им беше овозможена опцијата да ги стават во приватен албум под името "Synced" или "Synced from Phone". Идејата беше да

Read More

Многу фанови снимаат речиси цели концерти, што на музичките ѕвезди воопшто не им се допаѓа. Епл патентира метод за онеспособување на камерите на АјФон било тие да се наоѓаат на музичките концерти, во кината или на некои локации на кои е забрането фотографирање и снимање. Се

Read More