Tuesday, Sep 28, 2021
HomeГИГА БАЈТСмартфон (Page 7)

Најновите протечени слики дефинитивно потврдуваат дека оваа година Apple ќе лансира само два модела, едниот е стандарден iPhone 7 кој ќе има поскромни новитети, додека пак сите подобрувања ќе бидат фокусирани во сосема новиот iPhone 7 Pro кој ќе има дуо камера со два сензора

Read More

Во канцеларија во Индија снимен е голем инцидент со смартфонот Xiaomi Mi4i во сопственост на еден од вработените кој се гледа како одеднаш се пали и експлодира како огномет. Аџај Рaџ Нeги и официјално им се обрати на Xiaomi потенцирајќи дека овој страшен инцидент можел да остави

Read More

Xiaomi официјално го претстави Redmi Pro како нивниот досега најмоќен фаблет од средната класа. Redmi Pro располага со 5 инчен Full HD OLED дисплеј, работи со десет-јадрен MediaTek Helio X25 процесор, 4 GB RAM, 128 GB меморија, 13 мегапикселна главна камера, 8 мегапикселна камера за

Read More

Ако сакате да фатите некој редок Покемон, оваа 3D печатена футрола ќе ви помогне со специјална топка. Исечената средина на футролата им овозможува на играчите правилно да ја таргетираат топката кон Покемонот, пред да ја фрлат и полесно да го фатат. Pokemon Go дефинитивно го полуде

Read More

За време на состанокот во седиштето на „Apple“ во Купертин во Калифорнија, „драматично“ се појави и извршниот директор Тим Кук за да го прослави големиот момент во продажбата на милијардитиот „iPhone“ уред кој доби свој сопственик, иако „Apple“ не прецизираше кој е купецот и каде

Read More

Apple најверојатно ќе стане првиот премиум бренд кој успеал да продаде 1 милијарда модели на најскапиот iPhone. Продажбата иако малку стагнираше во последните квартали и натаму е доволно висока за да се испорачаат околу 40 милиони модели на iPhone 6s. Со ова темпо Apple успева и

Read More

Познатиот ликстер Еван Блас, кој ретко греши, тврди дека новите модели на iPhone 7 и iPhone 7 Pro ќе бидат пуштени во продажба најрано на 12 септември или само неколку дена по официјалната промоција која Apple ќе ја одржи во Купертино. Evleaks досега бил во

Read More

Едвард Сноуден продолжува со мисијата за привлекување на вниманието на јавноста за опасностите од неограничениот владин пристап до новите технологии и директниот пробив на приватноста на граѓаните и нивната комуникација. Затоа дизајнира маска за iPhone која веднаш ќе детектира ако смартфонот е прислушкуван или „пробиен“. Детекторот

Read More

На помалку од 15 дена до промоцијата на Galaxy Note 7 веќе речиси и да нема никакви мистерии, па така со најновото протекување на упатството се открива како ќе функционира и Iris скенерот зa очи кој за прв пат ќе биде применет. Според упатството корисниците ќе

Read More

Од Кина пристигнува првото видео на кое се прикажани два прототипа на iPhone 7 и за неколку секунди се гледаат неколку детали во дизајнот на смартфонот. Најпрво се утврдува дека нема да биде присутен 3.5 милиметарскиот аудио влез, го гледаме изгравираното Apple лого и ги

Read More