Tuesday, Sep 28, 2021
HomeГИГА БАЈТСмартфон (Page 6)

Мега фудбалската ѕвезда Кристијано Роналдо лансираше апликација за смартфон CR7 Selfie со која неговите фанови ќе може да направат селфи со популарниот шампион. Апликацијата нуди повеќе пози од Роналдо кои може да ги „фотошопирате“ на вашите слики. Кристијано Роналдо иако важи за ескцентричен фудбалер кој

Read More

Руското анти-монополско законодавство го обвинува Apple дека учествувал во местењето на малопродажните цени на iPhone. Компанијата од Купертинo вели дека не ги присилувал продавачите да ги местат цените на неговите производи. „Продавачите ги одредеуваат своите цени за производите на Apple, што се продаваат во Русија и

Read More

Apple планира да го зголеми наградниот фонд за добронамерните хакери со тоа што за пронаоѓање на безбедносен пропуст во системот iOs или MacOS ќе плаќа до 200 илјади долари. Ова ќе биде многу поефикасен начин да се откријат недостатоците со пристап до хакерски експерти кои знаат

Read More

Со новите истражувања се открива дека батеријата на вашиот смартфон би можела да се искористи за следење преку интернет. Поточно, може да се употреби HTML5 API од статусот на вашата батерија, кој им овозможува на серверите да му испраќаат на вашиот телефон страници што помалку

Read More

Samsung еден месец порано од вообичаеното го лансираше новиот супер моќен фаблет Galaxy Note 7 со променета тактика за спремно да го дочека доаѓањето на iPhone 7 Pro како главен конкурент во најава. Galaxy Note 7 ги содржи сите компонети кои ги има премиум смартфонот

Read More

Google лансираше нова верзија на интернет прелистувачот Chrome која е многу поефикасна, побрза и нема да троши многу ресурси на смартфонот со што значително ќе се заштеди енергија. Во Chrome се вградени нови алатки кои штедат и интернет, па така со мала компресија видеата ќе го

Read More

Изработени од најнеобични материјали, неретко украсени и со злато или дијаманти, а истовремено треба да ги поседуваат и најновите апликации. Токму поради тие причини цените на овие паметни телефони се астрономски! Кога се во прашање паметните телефони со висок квалитет, понудите на „Samsung“ и „Apple“

Read More

Huawei сега може да се пофали дека има и свој супер моќен Note фаблет со новиот Note 8 кој е изработен со суб-брендот Honor. Тоа значи дека корисниците може да очекуваат пониска цена за еднакво моќни перформанси, поточно Honor Note 8 со основната меморија од

Read More

Huawei е на добар пат за да ја дестабилизира позицијата на Samsung и Apple како трет најголем мобилен бренд во светот со фантастичен раст во последните три години. „Сакаме да бидеме најголем производител на смартфони во светот. Тоа ќе биде долга трка, но ние сме трпеливи.

Read More

Компанијата „Ниантик“, која заедно со колегите од „Нинтендо“, стои зад глобално популарната игра „Pokemon Go“, а сега има нов проект- „Harry Poter Go“. Магијата пристигнува преку паметните телефони. Мотивирани со огромниот успех на играта во која се ловат мали чудовишта (станува збор за 15 милиони

Read More