Sunday, Aug 1, 2021
HomeГИГА БАЈТСмартфон (Page 5)

„WhatsApp“ соопшти дека ќе започне во поголема мерка да разменува податоци со „Фејсбук“, како и тоа дека ќе им овозможи на поединечни компании да и испратат пораки на корисниците на таа апликација. Апликацијата „WhatsApp“ за прв пат ги промени условите за приватност откако беше преземена

Read More

Google го објави Android 7.0 Nougat со поддршка за Huawei Nexus 6P, LG Nexus 5X, Motorola Nexus 6, HTC Nexus 9, Asus Nexus Player, Google Pixel C и General Mobile 4G. Android 7.0 Nougat има опции за повеќе јазици, 72 нови емоџија, multi-window функционалност, опција за

Read More

Доколку сакате фотографиите на социјалната мрежа Фејсбук да ви изгледаат подобро, треба да направите неколку чекори. Фејсбук автоматски ја менува големината на фотографиите што ги поставувате на својот профил, а вие може да им ја наместите големината во поставките. На Фејсбук апликацијата на андроид, одете на

Read More

„Покемон може да се најде во секој агол од светот“, вака почнува играта Pokemon Go, која го зарази секој корисник што се обиде да ја игра заразната игра. Сите држави во светот имаат проблем со безбедноста, каде масовно се игра Pokemon Go, затоа што корисниците се

Read More

Јужнокорејскиот технолошки гигант планира од следната година да започне со продажба половни паметни телефони и тоа продажба на своите најдобри модели. Новиот програм на „Самсунг“ подразбира продажба на половни паметни телефони кои ги враќаат купците претплатени на програмата „Старо за ново“, на пазарите како Јужна

Read More

iPhone со iOS и Google со Android оперативните системи се апсолутни владетели на софтверскиот мобилен пазар, затоа што BlackBerry и Windows мобилните платформи се на работ на умирање, тоа се коментира на интернет. Во 2015 година Windows држеше 2,5% од пазарот на смартфони, додека BlackBerry беше

Read More

Ако сакате да им помогнете на скопските поплавени семејства тоа можете сега лесно да го направите преку Android апликацијата HelpMark.mе. System4Enterprise е мотивиран да го олесни процесот за пронаоѓање на загрозените семејства од поплавите што неодамна земаа 20 човечки животи, уништи цели куќи и голташе

Read More

Facebook ќе престане со поддршка за својата апликација за BlackBerry после 31 август. Комапнијата вели дека сепак не е се изгубено и дека корисниците ќе може да пристапат на Facebook преку веб прелистувачите. „Дадовме се од себе за да ги промениме работите со Facebook, но овој

Read More

Голем број на луѓе ја користат апликацијата „Вибер“ на своите паметни телефони, но многу мал број на лица знаат дека таа популарна апликација за размена на пораки и комуникација доби нова, корисна опција. Имено, со ажурирање на „Вибер“ се добива опција за криење на разговорот.

Read More

Најновиот извештај на Блумберг открива дека Apple веќе го пикирал 7 септември како симболичен датум за промоција на новите iPhone 7 и iPhone 7 Pro. Apple оваа година нема да воведе значајни промени во дизајнот и функциите на iPhone 7 барем според досегашните протечени слики

Read More