Sunday, Aug 1, 2021
HomeГИГА БАЈТСмартфон (Page 4)

Нема крај за проблемите на Samsung со батериите на Galaxy Note 7. Сега настрада џип кој речиси целосно е уништен по експлозијата на батеријата. Компанијата неодамна најави глобално повлекување на Galaxy Note 7, но дел од корисниците на форумите коментираа дека немале никакви проблеми со

Read More

Huawei преку директорот Јанмин Ван го упати првиот удар врз Apple и нивната одлука да применат двојна камера кај новиот премиум смартфон iPhone 7 Plus. Тој објави на Facebook „провокација“ дека Huawei P9 со двојната Leica камера со два сензора од 16 мегапиксели е првиот

Read More

Apple со речиси двочасовно шоу ги претстави новите смартфони iPhone 7 и iPhone 7 Plus кои оваа година не носат револуционерни промени во дизајнот, туку повеќе внатрешни еволутивни промени што треба да им биде и најважно на корисниците, а не само надворешниот изглед кој да

Read More

Тест модел на iPhone 7 за втор пат беше пробан на бенчмарк сајтот GeekBench со новиот А10 чипсет и освои 3379 поени што е за 10% од првиот тест направен во јули, што значи дека има подобрување во функционалноста со поголема оптимизација. Секако, ова се

Read More

„Самсунг“ во петокот објави дека ќе ја запре продажбата на својот најнов модел паметен телефон „Samsung Galaxy Note 7“ поради проблеми со батеријата. Оваа одлука компанијата ја донела по извештаите од САД и Јужна Кореја за случаи кога уредите „експлодирале“ во текот или по полнењето,

Read More

Популарната платформа за фотографии наскоро ќе биде побогата за уште една функција „Press to zoom“. До сега оваа социјална мрежа немаше опција за зголемување на фотографиите, така да се работи за добра вест за љубителите на оваа апликација. Новата опција се користи на тој начин

Read More

Instagram сака дополнително да ја наметне новата опција Stories во која се комбинираат повеќе објави и сега ќе ви нуди предлози за стории врз база на корисниците кои ги следите со цел да добиете попрецизни и подопадливи содржини. Има критики дека со „сториите“ Instagram се доближува

Read More

Откако се појави „Покемонското лудило“, се појавија повеќе корисници што ги бараат чудните суштества низ улиците, отколку што имаше активни корисници на WhatsApp, Instagram и Snapchat. Анализата на компанијата Axiom Capital Management утврдува дека Pokemon GO доживува континуиран пад на популарноста на глобално ниво. Без оглед

Read More

Покрај острите критики од корисниците и медиумите, како и бројните извештаји на сервисите за поправка, Apple се уште не реагира на „болеста“ на iPhone 6 и 6 Plus која ги зафати екраните на допир. Конкретно, на дисплејот се појавува сива линија на горната страна од екранот, која

Read More

Корисниците на iPhone 6 и iPhone 6 Plus се жалат од проблеми со дисплеите, кои многу често не реагирале на допир. До овие проблеми наводно доаѓа поради разделување на двата чипа од матичната плоча. Се шпекулира дека голем број на корисници го пријавиле овој проблем

Read More