Tuesday, Apr 23, 2024
HomeГИГА БАЈТХај тек (Page 9)

Ракетата Falcon 9,  на приватната американска компанија ,,Space X" експлодираше веднаш по полетувањето од Кејп Канаверал Ракетата  требало  да достави товар на Меѓународната вселенска станица,а  на бродот немало луѓе. Од компанијата ,,Space X изјавиле дека формираат ,,тим за аномалии" кој ќе треба да ја утврди причината за

Read More

Новиот Vertu Signature ќе биде вториот телефон од ексклузивната соработка со Bentley, овој пат инспириран од најлуксузниот модел Mulsanne Speed со цена од 22 илјади долари која ќе може да си ја дозволат само ултра богатите. Ако досега не сте се запознеле со Vertu Signature

Read More

Oculus го претстави тракерот Oculus Touch кој ќе служи како контролер за видео игрите со виртуелна реалност и ги објасни деталите за првите игри со целосно 3D искуство. Контролерот ќе биде дел од новиот пакет на Oculus наменет за широката потрошувачка, а ќе бидат вклучени

Read More

Wireless Power конзорциумот кој стои зад Qi стандардот за безжични полначи најави дека наскоро ќе ги применат FastCharge методите на повеќе производители на чипсети, што значи дека полначите ќе добијат турбо брзина и ќе може да го наполнат капацитет на батеријата за триесетина минути со

Read More

Samsung Mobile и LG Mobile дефинитивно се во трката за обезбедување на новата Retina технологија која ќе овозможи скенирање на рожницата на окото и уникатно заклучување на смартфонот за врвна безбедност. Претходно се шпекулираше дека првиот смартфон со Retina скенер ќе биде токму Galaxy Note 5,

Read More

Идејата за полнење на електронските уреди преку Wi-Fi сигнал не е нова, но се уште нема јасно решение со кое би се претворила во реалност, се до новото истражување на Универзитетот од Вашингтон. Истражувачкиот тим предводен од Вамси Тала успеал да го пренамени Wi-Fi рутерот

Read More

Од почетокот на годината IBM и Samsung се покажале како највредни технолошки компании кои имаат најмногу регистрирано иновации преку патенти и се далеку напред во однос на конкуренцијата која нема ниту третина од нивните пронајдоци. Секако, не е секогаш важен бројот, туку квалитетот на иновациите, но

Read More

GoPro ја претстави новата акциона камера HERO+ LCD која има далеку пониска цена од претходните модели кои се продаваат за 400 или 500 долари, а е малку поскапа од најосновната камера HERO но, затоа пак нуди тач дисплеј и снимање на Full HD видеа со

Read More