Wednesday, Feb 28, 2024
HomeГИГА БАЈТХај тек (Page 5)

Кинескиот стартап ZUK кој има финансиска подршка од Lenovo го прикажа првиот функционален смартфон со екран кој е транспарентен и има совршена видливост на сликата. Ова е само прототип и ZUK се уште не е подготвен да го пласира на пазарот но, штом оваа технологија

Read More

Фирмата за деловен менаџмент „Домо“ објави нова инфографика во која се прикажани активностите на луѓето за само една минута на најпопуларните социјални мрежи и онлајн сервиси, како Фејсбук, Инстаграм, Нетфликс, Снепчетт или Јутјуб. Истражувањето покажало дека речиси 1,5 милијарди корисници на популарниот Фејсбук секоја минута „лајкуваат“

Read More

НАСА вчера го тестираше супер моторот РС-25, кој еден би можел да испрати ракета со човечки екипаж на Марс. Моторот тежок 70 тони за да го постави на ракетата СЛС (Space Launch System), а која исти така ќе го покрене вселенското летало Орион. Тестот што е

Read More

Долго времe Apple се обидува да обезбеди технологија со течен метал која ќе овозможи креирање на многу поиздржлив, полесен и поефикасен iPhone и очигледно плановите ќе се остварат со потпишувањето на договорот со компанијата Liquidmetal Technologies. Употребата на течниот метал ќе донесе смартфони со голема

Read More

Неограниченото пишување на Тwitter може да започне! Социјалната мрежа и официјално го отстрани ограничувањето од 140 карактери во директните пораки. Всушност, лимит постои, но е зголемен на 10.000 карактери што е и повеќе од доловно за да кажете се што сакате. DM пораките, освен што се

Read More

Следната голема иновација на Samsung според поднесените патенти ќе биде Galaxy смартфон чиј софтвер ќе прикажува холограми за многу забавен и интерактивен интерфејс. Холограмите ќе бидат стандардни за почетното мени каде иконите ќе се проектираат во 3D форма и ќе имаат модерен облик. Постигнувањето на холограмскиот

Read More

Јапонија го откри амбициозниот план да создаде 5G мобилна мрежа до почетокот на Летните олимписки игри кои во 2020-та ќе се одржат во Токио. Технолошки напредната земја сака да се покаже во најдобро светло како домаќин и да ги понуди најдобрите услуги за гостите од

Read More

WalkCar е нов концепт на скејтборд кој воопшто не треба да го туркате со нозете бидејќи неговите тркала автоматски се движат, слично на концептите на сегвеј возилата. WalkCar е минијатурна „даска“ која може да ја издржи целата ваша тежина, па дури и да ја користите

Read More

Новиот систем за електронска наплата преку мобилни уреди Android Pay најверојатно ќе стартува преку следниот Nexus смартфон. Google ќе се обиде да ги спои овие две категории со еден силен адут и пласманот на Android Pay преку LG Nexus 5 ќе покаже колку овој систем

Read More

Nokia го лансира N1 таблетот во Европа преку повеќе онлајн платформи за продажба, а цената изнесува околу 300 евра што е за нијанса поскапо од цените во Азија. Фановите на Nokia од N1 може да очекуваат прилично ефикасен таблет со 7.9 инчен дисплеј со резолуција

Read More