Tuesday, Apr 23, 2024
HomeГИГА БАЈТХај тек (Page 4)

Македонија ќе стане дел од меѓународната мрежа на британскиот виртуелен мобилен оператор „Лајкамобил“, објави компанијата на својата интернет страница. Главна цел на операторот ќе биде, преку ниски цени да им овозможи на македонските граѓани, евтини меѓународни повици, односно поврзување со земјите ширум светот, во кои

Read More

Tesla Motors има нова маркетинг тактика со која се фали дека своите корисници може да ги заштити од напад со биолошко оружје и дека не станува збор за евтин трик. Според нивните анализи системот за филтрирање на воздухот е толку моќен и ефикасен што не

Read More

По повод 100 години постоење на јапонските железнички станици „Seibu Railway Co“, тие најавија дека ќе направат нов изум, односно ќе дизајнираат невидлив воз! Возот наречен „Red Arrow“ би требало да биде завршен до 2018 година. Овој воз би требало да биде составен од осум

Read More

Кој би помислил дека отсега ќе имате и дрон на кој може да монтирате моторна пила, ние останавме без коментар кога го видовме овој фински дрон. Killerdrone може да се управува со далечински управувач, кој е вистинско ремек дело за шумарите. Killerdrone е многу корисен дрон

Read More

Кинескиот стартап Ehang го креираше првиот квадкоптер дрон кој е доволно голем да пренесува еден патник со тоа што тој ќе нема можност да го управува леталото директно. Дронот Ehang 184 ќе се управува од далечина од еден контролен центар, а компанијата порачува дека е

Read More

Популарниот американски стриминг сервис Netflix денес стана глобално достапен во речиси целиот свет освен Кина, што значи дека и македонските корисници ќе можат легално да се претплатат и да гледаат супер квалитетни ТВ серии, филмови, стенд ап комедии, детскии шоуа и многу оригинални филмски и

Read More

И невозможното полека, но сигурно станува возможно. Новата колекција на Joe's Jeans освен што на понежната половина им нуди фармерки кои освен што се удобни и стилски, можат да ја наполнат батеријата на вашиот телефон. Тајната се крие во задниот џеб, односно во линијата кај ременот

Read More

Се поголем број на луѓе се интересираат за инсталирање на соларни панели, па при тоа истражувањето го прават преку Google Search. Токму затоа Google реши на луѓето да им даде подобар одговор и тоа преку податоците кои веќе ги има во Google Maps за сончевата

Read More

Кога го најави Samsung - Galaxy Note 5, го претстави и новиот смартчасовник Gear S2, кој е значително подобар од претходникот Gear S. Големата разлика може да се забележи кај дизајнот, така што Gear S2 има кружен облик за разлика од коцкастиот Gear S. Samsung повторно

Read More