Wednesday, Feb 28, 2024
HomeГИГА БАЈТХај тек (Page 2)

Повеќе нема да ви се крши телефонот од каде и да ви падне. Новата генерација на заштитно стакло за телефони и таблет компјутери од Corning, Gorilla Glass ќе може да го заштити телефонот и од падови од 1,6 метри во 80 отсто од случаите. Демонстрацијата

Read More

Facebook подолго време речиси тајно работеше на новиот соларен дрон Aquila за кој се знаеше само дека е во тест фаза, но сега е изведен и првиот успешен на висина од 655 метри со поминати 96 минути во воздух. Секако, крајната цел е големиот дрон кој

Read More

Mercedes-Benz го претстави својот нов модел на самостоен автобус Future Bus. Новиот футуристички автобус го реализира своето прво возење на улиците во Амстердам. Импресивниот автобус има вградено систем за автономно возење и навигација наречена City Pilot. Таа е многу слична на системот "Highway Pilot", кој Mercedes-Benz

Read More

Mercedes-Benz го претстави најновиот продукт од својата автономна програма за јавен превоз – Future Bus, а автобусот успешно извозе 20 километри низ градските улици на Амстердам и Харлем во Холандија. Семафори, тунели и пешаци – сé тоа поминало без проблеми. За германската компанија ова е голем

Read More

Елон Маск објави пост на Twitter за тајниот проект, „вториот мастерплан на Teslа“, кој ќе биде објавен во текот на оваа недела. Се уште не е познато за што станува збор, но аналитичарите веќе погодуваат дека се работи за спортска кола, други за кола со

Read More

Иновативниот транспортен концепт Hyperloop постои голема шанса да започне да се гради во Шведска и Финска поврзувајќи ги двата главни градови Стокхолм и Хелсински меѓу кои ќе се патува за само 28 минути. Според планот на Hyperloop One инвестицијата ќе вреди 20 милијарди долари, а

Read More

Кина вчера го вгради и последниот дел во најголемиот радио телескоп на светот за истражување на Вселената и потрага по вонземските облици на живот. Кинеските научници започнаа со изградба на сферниот телескоп со дијаметар од 500 метри (FAST) пред пет години. Тој е со големина

Read More

Шведска со помош на брендовите Scania и Simens тестира делница на автопат од 2 километри која има сличен електричен систем за напојување како за градските автобуси и тролејбуси со прикачување жици на хибридни камиони кои имаат електричен мотор и работат на струја и дизел. Идејата

Read More

Германски истражувачи при Универзитетот на Штутгарт развија микрокамера со големина колку едно зрно сол. Камерата е толку мала, што може да биде ставена во шпринц и да се вбризга во човекот. 3Д-испринтаната камера заедно со куќиштето, има ширина од само 0,12 милиметри. Камерата може да фокусира

Read More

Една од најпопуларните телефонски апликации за разговори достигна рекордна бројка на повици. После една година од воведувањето на опцијата за аудио повици, бројката на повици на дневно ниво достигнала 100 милиони, или 1.100 повици во само една секунда, објавија од компанијата која е сериозен конкурент на

Read More