Monday, Jun 24, 2024

Руската тенисерка, Марија Шарапова изјави јавно дека нема да се натпреварува на турнирите на трева оваа сезона, поради мускулна повреда со која се здобила минатиот месец на турнирот во Рим. Шарапова која се врати на терените по 15-месечната суспензија поради користење на недозволени супстанци, мелдониум, требаше

Read More

Легендарниот американски тенисер Андре Агаси изјави дека неговата сопруга Штефи Граф го убедила да ја прифати поканата на Новак Ѓоковиќ да биде негов тренер. "Прво го одбив Новак, но мојата сопруга Штефи ми рече да се обидам и дека можам да ја прифатам поканата. Можеби таа

Read More

Иако е прв во светот, Енди Мареј има големи проблеми оваа сезона. Тенисерот од Велика Британија и моментално најдобриот играч во светот, Енди Мареј, може да го пропушти Ролан Гарос. Мареј има проблеми со вирус, мораше да мирува некое време, а од вчера почна да тренира

Read More

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го задржа второто место на АТП листата објавена денеска, но ја намали разликата со Британецот Енди Мареј. Ѓоковиќ има 7.445 поени, 2.925 помалку од Мареј. Српскиот тенисер на листата од минатата недела имаше заостаток од 3.518 поени. Британецот ја бранеше титулата во

Read More

Енди Мареј се мачеше во првиот натпревар во Монте Карло против Жил Милер, а денес е елиминиран од турнирот Мастерс во Монте Карло од Шпанецот Алберт Рамос. Дали британецот не може да се справи со товарот број еден рекет во светот или се уште чуствува

Read More

Српскиот тениски ас Новак Ѓоковиќ се подготвува за Мастерс турнирот во Монте Карло кој стартува следната недела. Ѓоковиќ кој живее во Монако пристигна на тренинг со велосипед, но се покажа дека никој не може да влезе во комплексот без детален преглед што, па дури ниту

Read More

Непоканет гост се појави на дуелот помеѓу Томи Хас и Јиржи Весели во рамките на Мастерс турнирот во Мајами. Наеднаш на таблата од семафорот се појави Игуана, кој сакаше од поблиску да го проследи одлучувачкиот трет сет. Весели се исплаши, и додека еден од организаторите

Read More

После американските тенисерки сестрите Серена и Венус Вилијамс, како и гимнастичарката од САД, Симон Бајлс, се појавија и нови имиња во допинг аферата. Руски хакери кои влегле во базата на Светската допинг агенција (WADA) објавиле дека недозволени средства користиле и човекот кој четири пати беше

Read More

Ниту најдобриот тенисер на светот не можеше да им одолее на „американските“ реални шоуа. Новак Ѓоковиќ ги изненади сите со еден необичен чекор во својата кариера. Тој годинава ќе стане ѕвезда на реално шоу, кое ќе го следи неговиот живот. Емисијата која едноставно ќе се вика

Read More