Monday, Jun 24, 2024
HomeФЕР ПЛЕЈРакомет

Францускиот ракометен тим и актуелниот вицешампион на Европа, екипата на Париз Сен Жермен објави дека се договориле на соработка со голманот Винсент Џерард. Џерард со шампионот на Франција, потпиша тригодишен договор, но ќе се приклучи на тимот во текот на летото 2019 година, кога неговиот договор

Read More

Прекрасен дочек им беше приреден на ракометарите на Вардар кои од Келн се вратија како европски шампиони. Сите ракометари изразија огромна благодарност до верните навивачи како и до македонската публика која им дала огромна сила. Оваа победа е за вас, рече Тимур Дибиров. Тренерот и врвен

Read More

Металург заедно со Ракометната федерација на Македонија ќе испратат заедничко барање до Европската ракометна федерација, каде би покажале желба и интерес за македонскиот вицепрвак Металург повторно да игра во Лигата на Шампионите. “Документацијата и сите формулари за аплицирање за дополнително, второ место во следната сезона

Read More

За шампионскиот тренер на Вардар, Раул Гонзалес, нема пауза тој мора да работи напорно како би ја направил Македонија уште посреќна, да ја однесе на Европското првенство во Хрватска кое ке се игра во 2018 година. Тој го објави поширокиот список на играчи а набрзо

Read More

Ракометарите на Вардар слетаа во Скопје каде ѓи очекува голем пречек на плоштадот во Скопје, откако во неделата во Келн стигнаа до титулата во Лигата на Шампионите. Хероите на Македонија беа пречекани од големи број на фанови на аеродромот „Александар Велики“. Главниот во одбраната на

Read More

Сергеј Самсоненко кој веќе се чуствува како Македонец е еден од најзаслужните за големиот успех кој постигна неговиот тим Вардар. Бизнисменот со години вложува десетици милиони евра во македонската гордост Вардар и тоа конечно се исплатеше со поразување на најмоќните и најбогатите клубови во Европа. -

Read More

Фановите ги пречекаа ракометарите на Вардар кои се нови европски шампиони. Во огромен број верните навивачи на Вардар како и сите спортски фанови со нетрпение сакаа да ги поздрават новите спортски херои. Ракометарите на Вардар, управата и стручниот штаб со панорамски автобуси се упатија кон плоштадот

Read More

Стојанче Стоилов, ракометарот на Вардар кој е нов европски шампион, во свој препознатлив стил даде изјави по завршениот натпревар кој го добија против ПСЖ на маестрален начин. „Горд сум што сум капитен на овој тим. Момците покажаа карактер, покажаа дека имаат ја.ца до колена. Знаевме дека

Read More

Радувајте се Македонци, за прв пат машки ракометен тим е шампион на Европа. Вардар одигра фантастично во големото финале на Лигата на шампиони и со гол на Чупиќ во последната секунда го победи скапиот тим на ПСЖ полн со ракометни великани и скапи ѕвезди. Тимската игра,

Read More

Поранешната ракометарка на ЖРК Вардар бразилката Мајса Песоа кариерата ќе ја продолжи во Русија, односно во екипата на Ростов. 32-годишната Песоа на голот на рускиот тим ќе ја замени искусната норвежанка, Кетрин Лунде која се врати во својата татковина. Бразилската репрезентативка во својата кариера досега настапуваше

Read More