Wednesday, Jun 19, 2024
HomeФЕР ПЛЕЈФудбал (Page 5)

Борусија Дортмунд одлучи да го разреши тренерот Томас Тухел, само неколку дена по освојувањето на Купот во финалето каде што го победи Ајнтрахт Франкфурт! Клубот ја даде следната изјава: “Разделбата е резултат од разговорите меѓу Ханс Јоаким Вацке (извршен директор), Микаел Зорка (спортскиот директор), Томас Тухел

Read More

Познатиот англиски фудбалер, Дејвид Бекам изјави дека за време на неговата професионална кариера имал можност да игра во ист тим заедно со Франческо Тоти, како и тоа би му претставувала голема чест. "Имав можност да одам во Рома на позајмица како играч, додека бев во во

Read More

Борусија Менхенгладбах го донесе првото засилување за новата сезона, тоа е Италијанецот Винченцо Грифо од Фрајбург. 24-годишниот играч од средниот ред со доста офанзивни задачи потпиша договор со Менхенгладбах на 5 години. Тој ја започна својата кариера во помладите категории на нисколигашите во Германија, каде што

Read More

Хектор Бељарин одлучи да го продолжи договорот со Арсенал до 2023 година, па така ги отфрли сите шпекулации за негово заминување во Барселона. Тој неодамна изјави дека неговиот престој зависи од тоа дали Арсен Венгер останува, па негова одлука најверојатно е директно поврзана со Венгер. “Потпишав нов

Read More

Легендарниот фудбалер на Милан се врати во клубот, сега во поинаква улога. Тој се пушти во тренерските води, а денес тој доби нова работа, да го води младинскиот тим на Милан, Милан Примавера. Овој 39-годишен тренер го напушти Милан во 2012 година и потпиша договор со

Read More

Регуларниот дел од првенството во Германската „Бундеслига“ заврши минатата недела. Како што се очекуваше Баерн Минхен ја освои нова титула, РБ Лајпциг (новиот прволигаш) заврши на второто место, додека Борусија Дортмунд обезбеди место во Лигата на шампионите, додека за истото место екипата на Хофенхајм ќе

Read More

Се сеќаваме дека минатото лето Манчестер Јунајтед беше во контакт со голем број на фудбалери со офанзивни карактеристики. На крајот, на "Олд Трафорд" пристигнаа само фудбалерите Ибрахимовиќ и Михтаријан, а се откажа од идејата да го доведе младиот мексиканец Ирвинг Лозано. Овој 21-годишен фудбалер игра за Пачука

Read More

Аргентинецот се согласи за трансфер во редовите на Вест Хем. Како што беше најавено минатата недела, Пабло Забалета ќе стане нов играч на Вест Хем. Како што е потврдено од страна на добро информираните Скај Спорт, повикувајќи се на своите извори, Забалета ги договорил сите детали

Read More

Од неколку извори е потврдено дека играчот на Монако пристигна на медицински прегледи. Тој беше, според некои извештаи првата мета на Жозе Мурињо за наредната сезона. Но, се чини дека ќе игра градско дерби против неговиот сонародник. Поточно, Бернардо Силва пристигна во Манчестер на лекарски прегледи

Read More

Напаѓачот на Реал Мадрид, Алваро Мората ги договори условите за потпишување на договор со екипата на Милан за 60 милиони евра.   Шпанецот долго време се поврзува со други клубови, бидејќи на Бернабе не успеа да се наметне во првиот состав на Зинедин Зидан. А сега се

Read More