Monday, Jun 24, 2024
HomeДЕНЕШНАСвет (Page 2)

Како во времето на „најладните денови од Студената војна“, кога во биполарно поделениот блоковски свет, суперсилите САД и СССР се натпреварувале во трката за наоружување и денеска големите и моќни сили и држави се натпреваруваат кој прв  ќе дојде во вакцината за Ковид-19 вирусот. Светската

Read More

Александар Лукашенко е на власт од 1994-та година во Белорусија, држава на североистокот од европскиот континент, со околу 10 милиони жители, и 200.000 км квадратни. Без исклучок, лостовите на моќта,се наоѓаат исклучиво во рацете на овој човек, практично од распадот на поранешниот Советски сојуз (СССР),

Read More

Малата држава, сместена на работ на Блискиот исток, со излез на Средоземното медитеранско море, ја потресе невидена трагедија. Експлозијата на фабриката за пиротехнички материјали, стационирана во самиот главен град Бејрут, однесе многу човечки животи, со стотици и илјадници повредени, пеплосани домови. Всушност, сликите после екплозицијата

Read More

Живееме во време на кризи. Климатската криза и кризата на масовно истребување на видови веќе некое време се дел од нашата реалност. Сепак и покрај нивните сериозни импликации врз нашиот опстанок како вид, тие сеуште немаат успеано да го добијат истито внимание како пандемијата COVID-19,

Read More

Најголемата Европска мрежа за иновации во полето на климата им нуди на младите шанса да развијат бизнис идеи за борба со климатските промени. Прашањето е дали бизнис пристапот може на идните генерации да им понуди решенија за справување со климатските промени? Претприемништвото од областа на климата

Read More

Американската компанија „Фејсбук“ открила извори поврзани со Русија кои платиле околу 100.000 долари за неколку илјади политички реклами на оваа социјална мрежа, пренесува „Би-би-си“. Од „Фејсбук“ за тоа ги известиле американските власти кои ја истражуваат наводната вмешаност на Русија во претседателските избори во САД во 2016

Read More

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека Турција останува важен партнер на Европската Унија и оти врските треба да бидат сочувани и покрај тоа што земјата во последно време се движи во непосакуван правец. – Реално гледано, Турција се оддалечува од Европската Унија во текот на последните

Read More

Силна експлозија одекнала во Кабул кај американската амбасада. Според локалните власти, четири лица загинале, а најмалку деветмина се повредени. Експлозијата се случила на централниот плоштад Масуд, каде што се наоѓаат бројни амбасади и на други западни земји. Авганистанската полиција соопштила дека мета на нападот најверојатно била

Read More

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, македонската амбасадата во Шпанија дојде до информација дека еден македонски државјанин во моментот се наоѓа во болница во Барселона. Лицето во моментот на извршување на нападот се наоѓало во непосредна близина и се здобило со скршеница на зглобот на ногата.

Read More

Изборите во Германија се референдум за тоа дали земјата ќе се приклучи кон „лудилото за вооружување“ на американскиот претседател Доналд Трамп, смета лидерот на германската Социјалдемократска партија, Зигмар Габриел, кој е и германски министер за надворешни работи. Тој ја обвини канцеларката Ангела Меркел дека му се

Read More