Tuesday, Jun 25, 2024
HomeДЕНЕШНАРепублика (Page 5)

Повеќе портали викендов објавија  дека пет розовви фламинга го посетиле Преспанското езеро, во заштитениот природен парк „Езерани“.Розовото  фламинго или големо фламинго (науч. Phoenicopterus roseus) е најраспространет вид од семејството на фламингата. Се среќава во делови од Африка, јужна Азија (крајбрежните региони на Пакистан и Индија), и јужниот дел на Европа, вклучувајќи ги Шпанија, Албанија, Турција, Грција, Кипар, Португалија, Италија, Франција.Некои популации се преселници

Read More

Дебар беше првото жариште на корона вирусот во Македонија. Сопружници од Италија беа првите заразени пациенти. Избувнувањето на пандемијата ги стави на тежок тест медицинските власти. Тивките херои на кризата се токму лекарите, медицинските сестри, итните служби. Сите кои во време на неизвесност и немање

Read More

Во попладневните часови,денеска, јавноста на социјалните мрежи ја разбранува информацијата дека директорот на Ј.П „Улици и Патишта“, јавно претпријатие кое се наоѓа под капата на Град Скопје, Сенад (Сенко) Смаиловиќ е фатен со кокаин во Струга овој викенд и е приведен во полициска станица.Во полицискиот

Read More

Петар Васев е роден 1986 година во Скопје. Повеќе од  осум години својата кариера ја гради  во брокерската фела. Моментално е на позицијата менаџер за големи клиенти во АМ брокерско друштво за осигурување. Има дипломирано на Филозофскиот факултет во Скопје, отсек социјална работа и социјална

Read More

Во  екот на најголемата Ковид-19 пандемија која го тресе светот, сведоци сме и на зголемен број на мигранти кои транзитираат низ нашата земја. Во неколку полициски акции, беа пресретнати шверцери на мигранти кои од југоисточните македонски краишта сакаат да ги префрлат до северната граница кај

Read More

Како гром од ведро небо, во јавноста дојде информацијата за пропаѓање на Еуростандард банка, сопственост на бизнисменот и поранешен градоначалник на Скопје, Трифун Костовски. Граѓаните со право се прашуваат, што ќе се случи со нивните заштеди и банкарски депозити во оваа банка.Во морето на дезинформации,

Read More

Едно од главните ветувања на поранешниот премиер, и лидер  на СДСМ Зоран Заев, пред парламентарните избори на 15 јули, на кои неговата партија победи со 2 пратеници повеќе од опозицискиот конкурент ВМРО-ДПМНЕ, беше намалување на администрацијата за 20%. Еден од главните приоритети на новата македонска

Read More

Освен голем број на негативности во секојдневното живеење и функционирање, последиците по здравството, но и во економскиот сектор, се чини пандемијата од Ковид-19 во Македонија донесе една позитивна вест: оживување на многу запуштени и одамна иселени села во сите краишта на земјата. Многумина, барајќи спас

Read More

Најавеното поскапување на цената на струјата од страна на Регулаторната комисија за енергетика, предизвика шок, за и онака плиткиот џеб на македонските граѓани. Во време на најголемата светска пандемија од вирусот Ковид 19, кога и светот се соочува со најголемите здравствени и економски последици, граѓаните

Read More

Во своето интервју за неделникот „ Фокус“, претседателот на државата Стево Пендаровски, потенцираше дека мандатот ќе го  даде на оној  лидер кој ќе му обезбеди минимум 61 потпис, кој  е потребен за да се формира идното парламентарно мнозинство, а соодветно на тоа и да се

Read More