Sunday, Jun 4, 2023
HomeДЕНЕШНАРепублика (Page 2)

Во организација на Здружението Изгрејсонце со поддршка на Green European Foundation – GEF, се одржа ZOOM конференција во рамки на проектот „Градовите како места на надеж“. Во име на организаторот се обрати: Александар Ѓорѓиевски како модератор на настанот и Национален координатор на проектот „Градовите како

Read More

  Македонија ги живее овие неколку денови, со драматичен раст на новозаразени од Ковид-19 вирусот. Пандемијата, го зема својот есенски бран, и многумина се прашуваат дали нашата држава има институционални и здравствени капацитети да се справи со толкав број на заразени во еден ден, последователно. Веќе

Read More

Премиерот Зоран Заев, заедно со градоначалникот на Крушево, Томе Христоски присуствуваа на откривање на спомен обележјето на Тоше Проески и положија свежо цвеќе на неговото вечно почивалиште. Посебен момент и големо значење на настанот дадоа и маратонците кои трчаа од Табановце преку Скопје до Крушево за

Read More

Денеска во главниот град  се отвори стационарот за бездомни животни, Лајка. Капацитетот на објектот е околу сто кучиња. Со тоа на  скопјани,конечно ќе почне да им се решава проблемот со кучињата скитници, кои тие го имаат со децении. Ова значи и хуманизација на бездомните животни,

Read More

  Пожарникарската служба, и тоа како е битна за секоја земја. Особено кај нас, каде што се соочуваме со многу примери на опожарени домови, поради дотраена инсталација. Сепак, пожарникарите помагаат секаде каде што можат. Скопските пожарникари спасиле човек заглавен на дрво, за кого мислеле дека е починат. Откако

Read More

Ослободителна пресуда добија сите обвинети во случајот „Змиско око 2“. Сите 22-ца обвинети  „Змиско око 2“ се ослободени од вина за кривичното дело „злоупотреба на службената положба“, додека за дел од нив кои беа обвинети за „злосторничко здружување“ донесена е одбивателна пресуда заради застареност. Пресудата ја донесе

Read More

Општина Карпош и фондацијата Фридрих Еберт го спроведоа проектот „Електроенергетски, независен и самоодржлив Карпош“. Преку подготовката на публикација, се увидоа можностите на Карпош за дополнителен развој и користење на обновливите извори на енергија. Евидентирани се потенцијалите за поставување на фотоволтаични електрани на кровните површини на

Read More

Бројот на заразени просветни работници се зголемува, овој пат има регистрирано нови случаи на позитивни со КОВИД-19 и тоа негувателки од Чаир. Позитивни на корона вирусот се уште две воспитувачки во детската градинка Петар Пан во општина Чаир, а 4 деца се во самоизолација. Како што

Read More

Рекорден број на нови случаи на заразени со Ковид-19 каде за прв пат бројката надмина 300 нови случаи. Ако се соберат бројките и од претходните два денови тогаш веќе се доаѓа до бројка од над 700 заразени што е алармантно. Претходно просекот се држеше до

Read More