Wednesday, Jun 19, 2024
HomeДЕНЕШНАРегион (Page 5)

Премиерот на Србија Александар Вучиќ изјави во петок вечер дека е подигната борбената готовност каде што е неопходно, но дека Србија е стабилна и граѓаните можат да бидат мирни. Гостувајќи во Дневникот на РТС, Вучиќ рече дека ситуацијата во Србија е мирна и стабилна. „Граѓаните треба да

Read More

Алескандар Вучиќ новоизбраниот претседател против кого Србија масовно се крена на нозе, за утре свика седница на советот за безбедност за состојбата во земјава. Вучиќ рекол дека ескалацијата на состојбата во Македонија е загрижувачка и за соседството. Тој во својата предизборна кампања често ги плашеше

Read More

Експлозија во Херцег Нови. Разнесено е возилото на Душко Рогановиќ кој во критична состојба е префрлен во болница. Експлозијата се случила во моментот кога Рогановиќ минувал по улицата во близина на автобуската станица во градот. Покрај Рогановиќ со повреди се здобиле уште најмалку две лица. Душко

Read More

Опозицијата во Албанија почнува со блокади на патиштата еден час дневно, со што влегува во нова фаза на протестите против Еди Рама. Тој одби да ги прифати условите на лидерот на албанската опозициска демократска партија, Љуљзим Баша за слободни и фер избори. Еди Рама ги

Read More

Косовските медиуми објавија дека Рамуш Харадинај, некогашниот командант на Ослободителната војска на Косово (ОВК) можно е да биде единствениот кандидат на опозицијата на евентуланите вонредни парламентарни избори во Косово. Харадинај, лидерот на Алијансата за иднина на Косово, во Колмар ја очекува одлуката на францускиот суд

Read More

Трговскиот центар „Бинго“ во босанскиот град Мостар, со површина од околу 3.000 метри квадратни, ноќеска изгоре до темел. Според првите проценки штетите се неколку милиони евра. Босанската полиција соопшти дека нема жртви, бидејќи сите лица кои се наоѓале во зградата се евакуирани навреме. Пожарот избувнал синоќа

Read More

Напад со молотов коктел беше извршен изутрината врз турскиот Конзулат во Солун, јави турската теелвизија „Си-Ен-Ен-Турк“. Нападот бил извршен од страна на маскирани лица, кои фрлале шишиња со запалива течност врз полицијата во Конзулатот. Никој не е повредени. Не е наведен мотивот за нападот. Досега

Read More

Министерството за надворешни работи на Русија ги оцени како неприфатливи изјавите за прекројување на границите на Балканот. „Сметаме дека под маската на неоснованите обвинувања дека русија се обидува да ја дестабилизира ситуацијата во југоисточна Европа се преземаат мерки за реализација на големоалбанскиот проект сега врз основа на

Read More

Седумдесет и еден обвинети биле осудени конечно за корупција во Романија во месец март во случаите на кои работела Националната дирекција за борба против корупцијата (НДБК), пријави денес весникот „Куриерул национал“, цитиран од агенциите. Меѓу нив има двајца судии, двајца менаџери на здравствени установи, претставници на

Read More

Вчера пред „Еуробанк“ во Атина била активирана бомба во која нема информации за повредени или зафгинати, а според првичните проценки на полицијата нанесена е само помала материјална штета. Екплозијата ги оштетила влезот и прозорците во банката, а причинила материјална штета и на соседните згради. Чуварот во

Read More