Wednesday, Feb 28, 2024
HomeДЕНЕШНАРегион (Page 4)

Претседателот на Косово, хашим Тачи денеска го распушти Парламентот, откако мнозинството пратеници изгласаа недоверба на Владта. Во рок од 45 денови треба да бидат организирани предвремени парламентарни избори, една година порано од предвиденото. Парламентот на Косово претходно го поддржа предлогот за гласање недоверба на Владата на Иса

Read More

„Газпром“ денеска од руското крајбрежје на Црно Море почна со изградба на морската отсечка од гасоводот „Турски поток“ , соопшти компанијата, цитирана од ТАСС. „Денеска во Црно Море почна изградбата на гасоводот „Турски поток“. Активностите почнаа на руското крајбрежје. Полагањето на цевководот ќе се изведува од

Read More

На Еди Рама му се заканува реализација на „македонско сценарио“, односно вршење голем притисок од здружената албанска опозиција донесе преку одржување на масовни антивладини протести во Тирана на 13 мај, да го принудат да си поднесе оставка од премиерската функција. Главните барања на албанската опозиција ќе

Read More

Бродовите во Грција во вторник и во среда ќе останат во пристаништата, вака реши синдикатот на морнарите, кој прогласи 48-часовен штрајк, пишува Ekathimerini. Морнарите протестираат против реформите во социјалниот систем и против измените во регулативите на пазарот на трудот, кои владата на Грција им ги вети

Read More

Во Грција исчезна двојка турски дипломати, кои се осомничени за членство во Фетхулахстичката терористичка организација (ФЕТО), јави турската новинска агенција Анадолија, повикувајќи се на неименуван дипломатски претставник. – Турските власти од вторникот немаат контакт со двојката Мухамед Т. и Џејда Т, кои работат во Конзулатот на

Read More

Хрватска успеа да избегне нова и можеби уште подлабока политичка криза со тоа што го одбегна сценариото за превремени парламентарни избори. Со мнозинство гласови, по повеќечасовна бурна расправа и меѓусебни обвинување, хрватскиот Сабор го избра Гордан Јандроковиќ од Хрватската демократска заедница (ХДЗ) за нов претседател

Read More

Турската полиција на преминот „Хамзабејли/Лесново“ на границата меѓу Турција и Бугарија заплени 775 килограми хероин, што претставува рекордна заплена на овој наркотик од страна на турските власти. Како што јави БТА, дрогата е откриена во камион со ирански регистарски таблички кој патувал од Турција кон Бугарија. Со

Read More

Покрај гробиштата на едно село, северно од Солун, овчар пронашол црна торба во која се наоѓале две тегли, а во секоја од неа имало ембрион во формалдехид, соопшти грчката полиција. Овчарот, откако ја пронашол торбата во селото Врисаки, ја отворил, по што веднаш повикал полиција.

Read More

Откако беа упатени критики кон Вучиќ за неговата поддршка на Груевски, тој се огласи со оградувачки став. Србија не се меша во внатрешните работи на Македонија, порача денеска српскиот премиер Александар Вучиќ, кому му истекува премиерскиот мандат и наскоро ќе ја преземе функцијата претседател на

Read More

Полицијата и демонстрантите се судрија во реонот на Бешикташ во Истанбул откако група од тие што протестираа се обиде да премине кон плоштадот Таксим. Полицијата употреби солзавец и ги спречи демонстрантите и приведе околу 70 луѓе. Сите патишта кон плоштадот Таксим се блокирани. Во исто време

Read More