Wednesday, Feb 28, 2024
HomeДЕНЕШНАРегион (Page 3)

Српскиот премиер во заминување Александар Вучиќ денеска изјави дека на Балканот има многу тензии и дека е потребно да се вложат многу напори за да се подобрат односите, но дека сега проблемите „не се туркаат под тепих“ и „не се лажеме едни со други“. Говорејќи за

Read More

Поранешниот премиер на Грција Константин Мицотакис кој со децении беше дел од политиката починал синоќа. Во кусото соопштение се наведува дека Мицотакис починал во еден часот по локално време (полноќ по средноевропско време), без да се посочат детали за причините за смртта. Мицотакис, кој е роден

Read More

Вчера вечерта пред предниот дел на храмот Свети Сава во Белград дошло до големо тепање помеѓу навивачите на Црвена Звезда и Партизан, пренесува РТС. Две лица се повредени во тепачката, тие беа однесени со брзата помош во Ургентниот центар. Сето тоа се случило по натпреварот меѓу Партизан

Read More

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска регистрира земјотрес чиj епицентар се наоѓа 110км западно од од Скопје, во соседна Албанија. Земјотресот се случи во 12 часот и

Read More

Хрватското општество поделено околу абортусот. Протести и контрапротести низ земјата. Маршот против абортусот беше организиран од групи на конзервативци. Според официјалните податоци од полицијата, во Загреб на „Маршот за живот” имало 15.000 луѓе, а во Сплит 5.000. Според организаторите целта е да се привлече вниманието

Read More

Новиот српски претседател Александар Вучиќ им порача на сите граѓани на Србија дека не треба да се грижат поради заканите на Рамуш Харадинај, затоа што, како што истакна, нема да има никаква Голема Албанија. „Би кажал дека станува збор за усогласена политка од страна на сите,

Read More

Косовската истражувачка новинарка Арбана Џара откако доби голем број на смртни закани сега и конечно е физички нападната. Таа била претепана од група напаѓачи вечерва еден часот по полноќ на паркингот пред својата зграда во Приштина. Неколку часови пред да се случи ваквиот акт, Арбана беше

Read More

Српските власти веднаш му одговорија на поранешниот лидер на УЧК, Рамуш Харадинај откако тој се закани дека ќе земе дел од територијата на Србија заедно со Ниш доколку властите во Србија не го исклучат Косово од својот Устав. Официјален Белград одговара на оваа провокација на Харадинај. „Тој

Read More

Рамуш Харадинај кој неодамна беше пуштен од притвор во Франција ги запали критиките кон Србија за нивниот третман на косовското прашање и порача дека ако сака може да им ја земе и територијата до Ниш со што привлече големо внимание во предизборната кампања за предвремените

Read More

Српската православна црква (СПЦ) на сите начини се обидува да ја спречи можноста министерката за државна управа и локална самоуправа Ана Брнабиќ да стане нов премиер на земјата, пишува српски „Блиц“. Како што пренесува „Макфакс“, освен министрите Ивица Дачиќ и Никола Селаковиќ, и Брнабиќ исто така

Read More