Wednesday, Nov 29, 2023
HomeДЕНЕШНАРегион (Page 114)

Србија не ги разбира ниту значењето, ниту пак целта на резолуцијата за Сребреница, која освен што ќе влијае на дестабилизација на регионот, ќе влијае дестабилизациски и на политичките односи во Србија, се наведува во писмото што Белград го упати до постојаните земји членки на Советот

Read More

Министерот за работа, вработување и социјални прашања на Србија, Александар Вулин изјави дека денеска границата на земјата е чувана и дека околу 400 мигранти се вратени во Македонија. „Синоќа единиците на нашата жандармерија и гранична полиција запреа 21 група со близу 400 луѓе и ги врати

Read More

Премиерите на Србија и на Косово, Александар Вучиќ и Иса Мустафа, во Брисел, го продолжуваат дијалогот. Темите за разговор се за енергетиката и телекомуникациите, како и за Заедницата на српски општини и за мостот во Косовска Митровица. Некои приштински медиуми јавуваат дека ќе биде договорено отстранување

Read More

Вонредниот состанок на еврогрупата за грчата должничка криза заврши без договор. Нова рунда преговори се најавени за наредните денови. Како основа за натамошните разговори преговарачите ќе ги искористат предлозите кои викендов ги дал грчкиот премиер Алексис Ципрас кои се оценети како разумни, но задоцнети. Веднаш по

Read More

Ужасот со кој се соочуваа мигрантите кои транзитираа низ Македонија заврши со усвојувањето на новиот закон. Законот дозволува мигрантите да користат јавен превоз со што се намалува опасноста по нивните животи. И додека во Македонија донесувањето на овој закон беше поздравено, Србија стравува дека може

Read More

Над 7 илјади луѓе протестираа синоќа во Атина против политиката на штедење пред денешниот самит на Европската унија од кој зависи иднината на Грција во еврозоната. На централниот атински плоштад Синтагма синоќа се одржа митинг организиран од страна на Сириза и синдикатот на вработените во

Read More

Старо-нов градоначалник на единствената македонска општина во Албанија е Едмонд Темелко, кому ова е му е трет мандат на оваа функција, јави МИА. Темелко беше кандидат на единствената партија на Македонците, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ). За него гласале 2.076, додека за неговиот противкандидат

Read More

Над 3,3 милиони гласачи, колку што се запишани во единствениот избирачки список, денеска во Албанија треба да ја изберат новата локална власт во земјата. Изборите првпат се спроведуваат според новата административно-територијална поделба, која наместо некогашните 363 оштини сега има само 61. Освен 61 градоначалник, албанските

Read More

Официјални лица од ЕУ ѝ нуделе на Русија да се изгради гасовод кој би се нарекол "Источен прстен" и кој би минувал низ Бугарија, Романија, Унгарија и Словачка, додека Македонија и Србија би биле заобиколени. Првиот потпретседател на Владата на Србија, Ивица Дачиќ, денес изјавил дека

Read More

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека е подготвен да им оддаде почит на жртвите, на одбележувањето на 20-годишнината од масакрите, но дека не ја поддржува резолуцијата на ООН, што настаните ги осудува како геноцид. Вучиќ изјави дека е подготвен да присуствува на комеморацијата што

Read More