Monday, Jun 24, 2024
HomeДЕНЕШНАРегион

Денеска стана кристално јасно дека старо-новиот премиер Зоран Заев крие нешто од јавноста за односите со Бугарија. Неговата вербална еквилибристика ни отвара нови недоумици и таа не може да се затскрие зад дневно-политичките пресметки со неговиот опозициски опонент од ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Зашто, Заев едноставно не

Read More

Како бомба одекна веста низ Косово, и регионалните медиуми, дека поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај, и обвинет во Хаг, за воени злосторства во војната на Косово од 1999 година, физички ја нападнал својата сопруга.   Поранешниот косовски премиер, Рамуш Харадинај ја претепал својата сопруга, пишува косовскиот портал

Read More

Собранието во Бугарија го преименува празникот 24 мај денот на светите браќа Кирил и Методиј и наместо на сесловенската, ќе ги слави како Ден на бугарската писменост. Предлогот од партијата на Красимир Каракачанов со мнозинство гласови и поддржано од партијата на премиерот Бојко Борисов помина во

Read More

Скоро два месеци, бугарските граѓани  во ек  на Корона пандемијата, и во континуитет протестираат на софиските улици, но и на улиците на поголемите бугарски градови, барајќи оставка од владата предводена од Бојко Борисов, но и од новоназначениот државен јавен обвинител Иван Гешев. Демонстрантите ги обвинуваат

Read More

Специјалниот пратеник на Стејт департментот за регионот на Западен Балкан Метју Палмер, истакна дека Соединетите Американски Држави и Европската Унија унисоно ги координираат своите активности насочени кон интерграција на земјите од овој регион во ЕУ, но и за нивната меѓусебна интеграција преку иницијативата „ Мини

Read More

Што се случува во соседна Србија? Тоа се прашуваат денес сите местни и европски набљудувачи кои ги следат процесите во балканската земја. Тоа што всушност се случува во Србија е сосема закономерно. Изливот на гнев кај нашите соседи е мешавина од многу фактори - незадоволство

Read More

Во знак на протест поради одлуката на скопскиот Кривичен суд за казните во случајот „Диво Насеље“, синоќа во косовските градови Гњилане и Пеќ јавно биле запалени македонски знамиња, пренесоа српските медиуми, јавува „Мета“. „Поради револт за неправдата сторена против нашите херои од словенската марионетска држава го

Read More

Некои претставници на Европската Унија ја злоупотребуваат проевропската ориентација на косовските граѓани, за да го понижат Косово и за да се доцни со неговата европска перспектива, оцени синоќа косовскиот претседател Хашим Тачи. - На Косово му треба брзо движење кон конкретна европска перспектива, а не процес

Read More

Ние сме во состојба на готовност и ги следиме упатствата дадени од Националниот комитет за вакцинација врз основа на менување на мапата на епидемијата на сипаници во Грција и во Европа, изјави грчкиот министер за здравство Андреас Ксантос во врска со епидемијата на морбили во

Read More

Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и разгранокот за Голо Брдо, во име на Македонците што живеат во Албанија, побараа од надлежната служба за водење матична евиденција, документите да бидат издавани на македонски јазик. - До директорот на Генералната дирекција за матична евиденција, Бледар Дорацај,

Read More