Wednesday, Jun 19, 2024
HomeДЕНЕШНАПолитика (Page 4)

Дали соседна Бугарија ќе го користи измисленото бугарско малцинство во Албанија, за да поставува пречки на патот на нашиот западен сосед кон ЕУ, е прашање кое се наметна по изјавата на министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева,  за наводно постоење на бугарско малцинство

Read More

Вицепремиерот Љупчо Николовски кој е задолжен за борба со корупцијата, во дебатната емисија Клик Плус на ТВ 21 истакна дека ќе бара разрешување на Лидија Димова откако излегоа написи во медиумите за сомнителни проекти кои добивале грантови од европските фондови. "Директорката Лидија Димова, смета дека не

Read More

Синоличка Трпкова, македонската актерка и универзитетски професор, по најавите за приватизација на Македонска пошта, иронично вели дека треба да се размислува и за приватизација на Државниот универзитет УКИМ. "Приватизација на Уким звучи дури и олеснително во контекст на состојбите во кои живееме. Бесплатното образование го има

Read More

Претседателот на државата, Стево Пендаровски во Топ тема на Телма изјави дека ни на крај на памет не им е да прават промени во Уставот или пак да се склучи нов договор со Бугарија туку да се создадат услови за спроведување на тој што беше

Read More

Големи реакции, и негодувања во јавноста, предизвика можноста владата да донесе уредба со која ќе им се наложи задолжително носење на маски на граѓаните и на отворен простор. Дополнително, се разгледува и можноста за ограничување на бројот на гости до максимум 4-ца во друг дом.

Read More

  Ковид-19 не ги поштеди ниту пратениците во новиот парламентарен дом. Бидејќи актуелното владејачко мнозинство е составено од вкупно 62 пратеници, или само 1 повеќе од потребниот минимум, се поставува прашањето, како и дали највисокиот законодавен дом би можел функционално да работи и да гласа закони,

Read More

Директорката на  Националната агенција  за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова, по обелоденувањето на мега скандалот со финансирање на фризерница во Аеродром, со 270.000 евра, пари од оваа агенција, и се обрати на јавноста преку ФБ: Соопштение до медиумите Почитувани, Изминативе денови сме сведоци на организиран „напад„

Read More

Невиден скандал, и хистеризирани реакции во јавноста, предизвика информацијата дека Лидија Димова, како прв човек на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност доделила 270.000 евра на фризерница, која се наоѓа во населбата Аеродром. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ реагираше на случајот, барајќи оставка од Димова     „Три дена молк

Read More

Познатиот охридски хотелиер, бизнисмен и пратеник Лазе Таневски потврди дека е позитивен на корона вирусот. Есен од првите луѓе на градската организација на СДСМ во Охрид посочи дека немал претходно никакви симптоми, а се тестирал бидејќи требало да патува. "Почитувани пријатели, Сакам да ве информирам дека поради

Read More

Универзитетскиот професор по уставно право доктор Светомир Шкариќ, оценува дека предлогот на Комисијата за заразни болести во домовите да не може да се собираат повеќе од четворица гости е оправдан и дека во услови на пандемија примарно е јавното здравје, а на Уставот треба да

Read More