Wednesday, Mar 29, 2023
HomeАНТИСТРЕСПатување (Page 8)

Традицијата на правење вино е стара колку и самата човечка цивилизација, а историјата на европското вино датира уште од времето на античките Грци, околу 8-6 век пред новата ера кога луѓето започнале со одгледување и искористување на маслинките и виновата лоза. Виното се сметало за главен

Read More

Хотелот "Lakonis" се наоѓа на Пелопонез и некогаш бил луксузно место во кое летувала дури и Анџелина Џоли. Меѓутоа, веќе неколку години е затворен и претворен во руина, а никако да се појави купец за него. За изградбата на овој хотел биле вложени милиони и

Read More

Серијата Breaking Bad била инспирација на еден соственик на кафуле во Истанбул. Наместо досаден, секојдневен ентериер, Дениз Косан решил да сoздаде лабораториска атмосфера, која ќе содржи научни елементи на секој чекор. Новоотвореното „Волтер кафе“ е сосема во духот на култната серија – од машините за

Read More

Богатите странци се подготвени да платат цело богатство за накратко да изнајмат музеи и други културни објекти во Франција како и некои јавни места. Еден познат светски бренд платил 100.000 евра за накратко да се запре градењето на престижниот париски плоштад ,,Вандом” како би организирал приватна

Read More

Ништо не е полошо додека кампувате да се обидувате со нож да пресечете нешто додека во другата рака имате ламба. Новиот Блејдлајт го решава тој проблем. Со сечило долго 5,7 инчи, направено од челик со ''шпиц'' завршеток, Блејдлајт е одлично оружје за ловење. 6 лед

Read More

Езерото Туз е второ по големина езеро во Турција, се наоѓа во Централна Анадолија, а тоа што го вбројува меѓу вистинските природни феномени е неговата боја. Ова езеро, како камелеон, ја менува својата боја во зависност од тоа дали е зима или лето. Доколку ја

Read More

Ако решите да ја видите познатата римска Фонтана ди Треви, нема да видите ниту вода, ниту парички за среќа, туку стаорци. Фонтаната која привлекува милиони туристи секоја година во моментот не е во функција, се реставрира од декември 2014 година и во неа не тече

Read More

Подводен ресторан на Малдивите нуди прекрасно доживување. Ресторанот Subsix се наоѓа шест метри под површината на водата и е оддалечен 500 метри од копното, а се наоѓа во рамките на ресортот PER AQUUM. Илјадниците школки кои висат на таванот и креираат изглед на бранови уште

Read More

Иранскaта агенција за туризам е најсреќна по тргањето на ембаргото со постигнатиот договор за контрола на развојот на нуклеарната програма. Иран очекува голем број на туристи кои сега ќе може полесно да патуваат и да добијат виза, но прашање е што би посетиле во оваа строга

Read More

Познатиот туристички сајт TripAdvisor неодамна направи анкета со цел да го одберат најдобриот хотел во светот за 2015 година. Изненадувачки, не се работи за урбан или престижен хотел. Првото место му припадна на необичниот Gili Lankanfushi ресорт на Малдивите. Се работи за комплекс од дрвени вили и бунгалови на

Read More