Wednesday, Mar 29, 2023
HomeАНТИСТРЕСПатување (Page 7)

Ако сакате да уживате во нездрава храна, алкохол и цигари, одберете ја Чешка за дестинација. Вака може да звучи рекламата за земјата, ако се суди по резултатите на студијата на Институтот „Епицентар“, (Европски информативен центар за политика), што е независна иницијатива на шест водечки тинк-тенк

Read More

Македонија изобилува со убавини, а кога и природата ќе вмеша прсти настанува неверојатна глетка. На патот од Маврово накај Дебар, природата си го направила своето. Не хипнотизираа заледените форми кои не се топат бидејќи карпите постјано држат сенка на одредени места. Патувањето по тесниот регионален

Read More

Руската царска престолнина прогласена за најдобра туристичка дестинација во Европа. Санкт Петербург ја доби најпрестижната награда World Travel Awards (популарно наречена „туристички Оскар“). Илјадници патници и специјалисти кои работат во туристичката индустрија гласаа за номинациите во разни категории, а Санкт Петербург заслужено го привлече нивното

Read More

Директорот на студиото Дизни, Боб Ајгер, ги објави плановите за изградба на два нови тематски паркови посветени на познатиот серијал филмови ¨Војна на Ѕвездите¨. Тематските паркови ќе бидат изградени како продолжение на веќе постоечките Дизни паркови во Калифорнија и Флорида. Парковите ќе се простираат на површина

Read More

Во Северна Австралија некогаш загрозениот вид на крокодили денес цвета и има огромна популација која може да биде вистински кошмар за жителите бидејќи често има смртоносни напади во океаните и реките. Но, во паркот на крокодили Дарвин овие предатори се вистинска сензација и за 30

Read More

Група на архитекти започнаа иницијатива за изградба на градот со тврдината Минис Тирит кој е дел од фантастичниот свет на Господар на прстените и нејзиното визуелизирање од книгите можевме одлично да го погледнеме во филмовите на Питер Џексон. Идејата е да се изгради реална реплика со

Read More

Годишниот извештај на Светскиот економски форум “Travel & Tourism Competitiveness” е претставен преку 141 држава, рангирани на основа на просечните цени за сместување во хотелите, цените на животните трошоци, трошоците на аеродромите и цените на горивото. Според магазинот „Бизнис Инсајдер“,овие земји треба да ги избегнувате ако

Read More

Летањето со авион, особено на подолги релации може да биде вистинско оптоварување доколку немате удобно седиште, што особено важи за авиокомпаниите од пониските класи. За летањето во економска класа има решение и Aerospace креираше седиште кое ќе може да се поместува напред или назад, прилагодувајќи

Read More

Националниот парк Женгји Данксиа во северозападната кинеска провинција Гансу содржи неверојатна карпеста формација која како да е насликана од професионален уметник, со разновидни бои кои се прелеваат и даваат импресивни глетки. Женгји паркот е еден од најомилените места за туристите од Азија и е неверојатно

Read More

Нов летен специјалитет - сладолед од марихуана. Една слаткарница во Пула како специјалитет за оваа летна сезона претстави сладолед со вкус на канабис. Оние кои што го пробале – се одлично расположени (но не и поради она на кое што првично и веројатно помисливте). - После

Read More