Wednesday, Mar 29, 2023
HomeАНТИСТРЕСПатување (Page 6)

Италијанскиот ресторан „Остерија Франческана“ на свеченоста која се одржа во понеделникот во Њујорк е прогласен за најдобар ресторан на светот поради своето инвентивно справување со традиционалните италијански јадења. На листата Најдобри 50 светски ресторани, победничкиот италијански, кој се наоѓа во Модена, го зазема првото место, додека

Read More

Венеција е сигурно најпознатиот град на вода во Европа кој често е цел на многумина туристи од целиот свет, но со свои убавини и посебности може да се пофалат уште неколку метрополи кои заслужуваат внимание па во продолжение ви ги откриваме. Амстердам, покрај привлечноста за забавите,

Read More

Покрај тоа што важат за „бели дробови“ на големите градови, парковите се едно од најубавите места каде луѓето може да уживаат. Низ светот постојат илјадници преубави паркови, дадени од природата или создавани, но во секој случај замислени да бидат местата каде жителите и посетителите ќе

Read More

Во пресрет на летните одмори кога треба да се опуштите и да отпатувате на некое друго место, внимавајте на законите за да не удрат по вашиот џеб. Ситни задоволства, како скара на недозволено место или секс на плажа, би можеле да ве вратат дома со

Read More

Доколку сакате да избегате од градската гужва и при тоа имате можност да отпатувате на некое место надвор од земјата и сакате да уживате во природата и зеленилото, ние ви предлагаме неколку преубави селца низ светот каде ќе се чувствувате исто како во бајките и

Read More

„Бунарот на вештерката“ е несекојдневно атрактивно место во естонското село Тухала. Овој бунар во поголемиот дел од времето изгледа многу нормално и не е поразличен од кој било друг. Но кога има силен наплив, тој почнува да исфрла огромни количини вода над површината и го

Read More

Дубаи e успешен град и туристича дестинација со преку 10 милиони посетители годишно. Тука можете да јадете во едни од најдобрите светски ресторани, да правите шопинг во најексклузивни бутици и да се вклучите во најразлични активности и да видите прекрасни атракции. Во Дубаи голем дел од

Read More

Hitachi Seaside е еден од најголемите паркови во Јапонија, а е екстра популарен кога ќе процветаат 4.5 милиони цвеќиња од видот немофилија нагалено наречени „бебешки“ сини очи како главна атракција за туристите. Во Hitachi Seaside паркот секој август се одржува и фестивалот Rock in Japan, а

Read More

Тројца Швајцарци дизајнираа маичка која ќе сакате да ја носите на секое патување. Имено, се работи за маичка која ќе ви ја олесни комуникацијата со локалното население, каде и да се наоѓате. IconSpeak е маичка со 40 испечатени симболи кои ќе ви помогнат да ја

Read More

Престижниот магазин National Geographic одбра токму црквата „Свети Јован Богослов Канео“ да ја краси насловната страница на новото издание „100 места кои ќе ви го променат животот“. Во него големо внимание се посветува на убавините на Охрид кои се примамливи за туристите, како и Западен

Read More