Wednesday, Nov 29, 2023
HomeАНТИСТРЕСПатување (Page 3)

Сите убавини и чуда на планетата никој не може ни да ги замисли, но благодарение на интернетот со само неколку кликања можеме да се запознаеме со безброј убави згради и пејзажи кои буквално ќе ни го одземат здивот! Величенствените згради низ целиот свет во голема

Read More

Филмаџика Алисон Тил претстави нова импресивна авантура со сурфање во близина на активниот вулкан Килауа на Хаваите кој еруптираше во 2011-та година. Тил пренесе дека при снимањето на видеото ги почитувале сите обичаи на локалното население кое не сака да ја налути божицата на вулканите

Read More

Уникатна стаклена кула е новата гордост на Велика Британија. i360 е највисоката „тесна зграда” во светот - пишуваат британските медиуми. Кулата се наоѓа на брегот на популарното британско одморалиште Брајтон и претставува столб, кој се издига на 161 метри висина, објавија англиските медиуми. Креаторите се

Read More

Голем број на луѓе не ги знаат своите потрошувачки права во случај ако летот им доцни или е откажан. Кога дојдов на аеродром, сфатив дека мојот лет е одложен. Што можам да направам? Имате право на грижа од страна на авионската компанија. Тоа подразбира дека имате право

Read More

Летувалиштето „Плаја ден боса“ во Ибица (Шпанија) е прогласен за најскапото летувалишта во Европа во месец август. Овие податоци ги презентираа француската туристичка агенција „Allovoyages“. Најевтината двокреветна соба таму сега е достапна за минимум 254 евра за вечер за хотел 3 ѕвезди. По солената „Ибица“, на

Read More

Новиот хотел кој се гради во Медина ќе биде поим за екстравагантност. Хотелот „Abraj Kudai“ кој е во сопственост на Министерството за финансии на Саудиска Арабија чини $3.5 милијарда долари, ќе вклучува 12 згради, 10.000 соби и над 70 ресторани. Цели катови од овој комплекс со

Read More

Сите велат Охрид има високи цени, напротив, има цени за секого. Започнувајќи од 50 денари кафе на Градиште II и III на плажа е конечно нормални цени за пијалоци. За љубителите на алкохолните пијалаци има од 70 денари па нагоре, што навистина се пристапни цени за

Read More

Островот Палаван на Филипините, веќе вторпат е прогласен за најдобар остров на светот од страна на магазинот „Патување + слободно време“ (Travel + leisure). Првиот пат тоа се случи во 2013-та година, а магазинот не штедеше пофални зборови за природните убавини кои ги нуди овој

Read More

Улицата „Болдвин“ е долга само 350 метри и официјално е прогласена за најстрмна во светот, според Гинисовата книга на рекорди. Изградена е во средината на 19 век, а без размислување за последиците од нејзиниот наклон од 19 степени, до ден денеска останала во својот првобитен облик.

Read More

Градскиот совет на Дубровник усвои пропис, со кој се предвидува туристите, кои ќе се шетаат без облека или со костими за капење надвор од плажите, да бидат казнувани парично со илјада хрватски куни (околу 133 евра), јави Хина. Советот ги одобри оваа недела измените во

Read More