Monday, Sep 25, 2023
HomeАНТИСТРЕСПатување (Page 2)

И Косово има Ајфелова кула. Копијата на симболот на Париз се наоѓа во селото Јањево во општина Липањ. Сместена е на брегот на вештачкото езеро Анија и до него неа се доаѓа со брод.Осветлена е исто како оригиналната кула.Изградбата ја почнал Беким Бислими но тој

Read More

Железници на Федерација на БиХ ќе дадат на користење дел од Синиот воз на Тито на националниот парк Уна за унапредуавње на туристичката понуда на најмладиот парк на природата во тој дел од Европа. Железници ветија дека на Националниот парк Уна ќе му дадат дел

Read More

Венеција е романтична, волшебна и како таква привлекува и до 20 милиони туристи секоја година. Но, локалното население сака да го врати својот град. Илјадници жители на Венеција ги блокираа улиците, мафтајќи со торби и кошници за шопинг во знак на протест против групите туристи,

Read More

Воените лидери на мексиканската војска на почетокот на 20. век веројатно не сонувале дека нивните воени вежби на островите Мариета ќе изродат еден ден едно од најубавите туристички светски сензации. Тестирањето на бомбите создале огромен кратер среде густа шума кој со тек на времето станал плажа

Read More

Словенечкиот ма град Жилец е новата омилена дестинација на љубителите на пиво. Градот е познат како „Хмељова престолнина” на Словенија, поради локалното пиво „Кукеч”, кое сега ќе може да се пие и преку новата атракција. „Кукеч” се вари со вода од минерален извор, што го прави

Read More

Бројот на посетители достигнал толку голем број што властите одлучиле да го затворат стаклениот кинески мост на одредено време. Причината за тоа е што мостот може дневно да прими само 8.000 туристи, а доаѓале повеќе од 10.000 посетители. Импресивниот стаклен мост во Кина стана вистинска туристичка

Read More

Анализата на пребарувањата на популарниот интернет-пребарувач Гугл покажа дека Хрватска од јуни 2015 година до јули 2016 година била најпосакувана дестинација во светот за патување. Резултатите покажаа дека 2,71 отсто од сите пребарувања биле врзани за информации за патувања во Хрватска, така што оваа земја го

Read More

Мариналеда е град во Андалузија, на југот од Шпанија, каде на површина од 25 километри квадратни живеат околу 2.700 жители. Ова мало градче се смета за социјалистичка утопија. Жителите на Мариналеда не се плашат да ги изразат своите политички уверувања. Таму, на пример, наместо светкави реклами

Read More

Архитектите во Дубаи го градат првиот хотел во светот со сопствена дождовна шума. Хотел Роземонт е планиран да се отвори во 2018 година и ќе има околу 190 000 метри квадратни. Имено, внатре во хотелот ќе се наоѓа вештачка плажа, базен на врвот на зградата, па

Read More

Palais Bulles или Палатата на меурчињата во Кан, Франција, е најскапиот дом изграден во Европа. Ова импресивно здание со футуристички изглед според Christie’s International Real Estate чини 455 милиони долари. Футуристичката градба е дизајнирана со несекојдневен декор, има 10 спални соби, сферична дневна соба и градина

Read More