Saturday, Mar 25, 2023
HomeАНТИСТРЕСГурман (Page 6)

Ако сакате да одморите од летните овошни вкусови, во прилог ви нудиме рецепт за едноставно и вкусно тирамису. Состојки: *500 г.маскарпоне сирење *2 јајца *400 г. пишкоти *3 шолји кафе *6 лажици кафеав шеќер *1 ванилин шеќер *3 лажици какао *2 лажички рум или коњак Подготовка: Сварете го кафето без шеќер и оставете го да се

Read More

Дали некогаш сте помислиле дека можете да направите вкусна закуска, при тоа главната компонента на јадењето да ја замените со нешто на кое никогаш не би помислиле? Ви предлагаме да подготвите брз и лесен чипс со боранија како главна состојка. Нека не ве одвраќа помислата дека

Read More

Здравите масла кои наголемо се промовираат во речиси сите препораки за здрава храна и диети може да бидат и штетни, особено доколку премногу ги користите во готвењето. Самиот факт што овие масла имаат помал процент на калории од сончогледовото масло не, значи дека со нив

Read More

Лубеницата е како заклучен ковчег - никогаш не знаете што се крие внатре додека не ја отворите. Пазарите и маркетите се преплавени со лубеници во различни големини и сорти, а за да налетате на најсочната и највкусната лубеница следете ги овие правила: 1. Погледнете ја лубеницата

Read More

Макароните, шпагетите и останатите видови на тестенини се омилени на многумина бидејќи лесно и брзо се подготвуваат, а може да се комбинираат со различни состојки и сосови. Но, доколку сте премногу кратки со време со еден едноставен трик може веднаш да ги зготвите тестенините. Наместо да

Read More

Лекот за летните горештини е пронајден. Се работи за освежителен пијалок од портокал и лубеница кој ќе ве одржи будни, свежи и здрави. Потребни состојки: * 500 грама лубеница * 1 голем портокал * 4-5 ливчиња свежо нане * неколку коцки мраз * засладувач (по вкус) Исечете ја внимателно лубеницата на парчиња

Read More

Сигурно ви звучи неверојатно збунувачки, но вистина е дека можете да направите вкусни палачинки без да употребите брашно. За тоа ви се потребни само три состојки: * 3 банани * 4 јајца * 1 лажица кокосово масло (може и обично, но препорачливо е кокосово) Трите состојки ги ставате во

Read More

Брз и вкусен десерт кој ќе ве освежи во топлите ледни денови. Состојки: * Осум кесички бисквити по желба * 300 грама крем сирење * 3 лажици шеќер во прав * Рендана кора и сок од еден лимон * 200 грама замрзнато овошје + 50 грама за украсување Подготовка: Ставете ги бисквитите во

Read More

Брза и вкусна идеја за денешниот ручек. Ориз со печурки и зеленчук. Потребни ви се следните состојки: Кромид - 1 парче Пиперка - 1 парче Печурки (може шампињони) - 300 гр Ориз - 200 гр Магдонос и зелен кромид Масло Сол (по вкус) Црн бибер (по вкус) Кромидот го сечеме на мали кругови и

Read More

Брза и Вкусна идеја за вашиот денешен ручек. Пилешко со копмпири и боранија. Состојки: Пилешки гради (стек) - 2-3 парчиња Млади компири - 6-7 парчиња Домати - 2-3 парчиња Боранија – 100 грама Лук - 2-4 чешниња Маслиново масло - 3 лажици Сол, бибер, зачини – по вкус Измијте и исушете ги стековите, исечете

Read More