Tuesday, Apr 23, 2024
HomeАНТИСТРЕСГурман (Page 5)

Популарниот пијалок, чиј рецепт потекнува од стар белградски мајстор, сега може брзо и лесно да го подготвите и во вашиот дом. Имајте боза во било кое време и за било која прилика, затоа што претставува поздрава замена за нездравите купечки сокови. Состојки: * 5 литри вода * 4

Read More

Претворете го вашиот омилен сладолед во вистинско алкохолно уживање, идеална комбинација за летните топло денови. Ви предлагаме да пробате некој од овие рецепти. КРЕМАСТ СЛАДОЛЕД СО БЕЈЛИС Состојки: *100 мл млеко *100 мл павлака за кафе *45мл Бејлис *2 лажици какао *25 грама шеќер *200 мл слатка павлака *1 белка *1 лажица шеќер во прав Подготовка: Загрејте

Read More

Кога нарачуваме коктел во некој локал обично не се сомневаме во квалитетот. Сепак, постојат коктели кои келнерите не би ги препорачале. 1. Мимоза Иако овој коктел од два вида состојки е исклучително популарен на неделните ручеци кои почнуваат околу пладне, можеби би требало да го прескокнете. Оригиналниот

Read More

Ланецот на ресторани за брза храна McDonalds некарактеристично бележи голем пад на продажбата, а со тоа и на профитот бидејќи новите генерации на возраст од 15 до 30 години се поретко јадат бургери и помфрит и се вртат кон здравата храна, како и кон побогатите

Read More

Во овие топли, летни денови секогаш сме во потрага по брзи рецепти кои нема да ни одземат многу време и пари, а кои можат да бидат вкусни и задоволителни. Еден таков рецепт е и овој чоколаден колач кој, верувале или не, се подготвува со само две

Read More

Без фиксен оброк во текот на денот, подгреана храна и немање вештини во приготвувањето на здрав оброк - ова се фрапантните податоци кои ги открија истражувачи од Манчестер, Њукасл и Дурам при испитувањето на млади на возраст од 16 до 20 години. Резултатите покажале дека младите

Read More

Сте се запрашале ли која е причината поради која не изгледате фит а се храните исклучиво во домашни услови? Како повеќето изговори, за добар изглед, и исхранувањето дома е еден од нов. Резултатите зборуваат за личноста а ние може да ви помогнеме со неколку правила

Read More

Незаменлив рецепт во кој сите уживаат, и млади и стари. Знаете да земете по едно или две со кусурот кој ќе ви остане во продавница по пазарувањето, тоа е веќе традиција. Но, сте се запрашале ли некогаш како е да земете да подготвувате крем банани

Read More

Сите сме навикнати на незаменливиот вкус на пивото, светло или темно, флаширано или точено, во овие летни пеколни денови. Но, навикнати сме и да го пиеме чисто, незнаејќи дека токму пивото може да послужи како добра основа за да направите вкусен коктел. Прочитајте ги рецептите на

Read More

Добро знаете дека летото е сезона на праските, па затоа ние ви даваме предлог како да ги искористите на најдобар можен начин. Состојки: * 2 готови теста (пандишпани) за торта или колач * 3 до 4 поголеми праски * 2 кесички пудинг (со вкус по избор) * 1 литар млеко *

Read More