Tuesday, Apr 23, 2024
HomeАНТИСТРЕСГурман (Page 4)

Потребни состојки: 2 јајца 4 парчиња леб 50g путер 4 големи парчиња сирење 2 големи парчиња шунка 2 листови од зелена салата Сол, бибер, некои омилени зачини Подготовка: 1. Намачкајте ги парчињата леб со малку путер и испржете ги од двете страни на тава. Тргнете две парчиња од тавата – тие ќе ви бидат

Read More

Ако сте љубители на испробување нови вкусови во овие пријатни пролетни денови, тогаш со задоволство ви препорачуваме да ги подготвите овие вкусни тестенини. Потребни состојки: * 1 лажичка босилек * 4 чешниња лук * 1 шолја сечкани печурки * ½ шолја сечкан кромид * ½ лажичка оригано * 1 мала конзерва домати *

Read More

Доколку сте љубители на слатките, но не сте многу вешти во кујната, имаме решение за вас. Чоколаден колач кој можете многу лесно да го приготвите. Потребни состојки: 11-12 лажици Екстра бело брашно тип 400 од Жито Лукс 3 јајца 3 филџани шеќер 2 филџани млеко 1 филџан масло 1 пециво 1 ванилин шеќер 100

Read More

  Кои состојки Ви се потребни: - 500 г компир, - 500 г морков, - 500 г бела зелка, - 500 г спанаќ, - 500 г кори за пита, - Сечкани печурки, - 200 г трошки од соја - 200 г кромид, - 1 шолјичка масло, - Црн пипер, - сол, - зачин од мешан зеленчук. Како се приготвува: На

Read More

За љубителите на пиво кои воедно сакаат и нешто да грицнат, ова е одличен предлог кои совшено ќе се вклопи со вкусот на пивото. За подготовка ви се потребни само 10 минути. Состојки: Пармезан или кашкавал по желба, рендан Лук во прав Свеж босилек, ситно исечкан Начин на подготовка: 1. Загрејте

Read More

Оние кои се одлучни до крај да го „истераат“ својот велигденски пост секојдневно се лимитирани со посебен режим на исхана и не можат толку лесно да се препуштат на слатките задоволства. За тоа еве еден лесен и вкусен рецепт кој не бара многу време за спремање,

Read More

  Прекрасен посен десерт за денес или утре. Се што е од чоколадо е преубаво и префкусно, но и мармаладот е доста посакуван кај луѓето. Состојки за овој посен десерт: 250ml минерална вода 120ml масло 200g кафеав шеќер 1 лажица мармалад од кајсија 250g брашно 3 лажици какао 1 лажичка сода бикарбона 1 лажичка цимет За

Read More

  Вкусен и посен ручек Ви препорачуваме за утре. До Велгиден има доста денови кои треба да се испостат, па затоа овој оброк ќе Ви легне добро. Празот е тајната и главна состојка на ова јадење која кој ќе му даде прекрасен вкус на јадењето, и

Read More

Отсега за овој вкусен и сладок десерт ќе имате една алтернатива повеќе во вашиот дијапазон на рецепти да го подготвите на малку необичен начин. Замислувате ли како би изгледале ресаните кога би биле сервирани во чаша? За 4 чаши од 2 dl потребно ви е: За подлога *6

Read More

Стравот од неуспех е секојдневна појава кај младите и неискусни готвачи, но ако не пробате никогаш нема да откриете какви се вашите вештини. Наместо да малтретирате кого начекате по дома за подготовка на оброк, засукајте ги ракавите и фатете се за работа! 1.ПИЦА - Не морате веднаш да

Read More