Tuesday, Apr 23, 2024
HomeАНТИСТРЕСГурман (Page 3)

Лесна за подготовка и погодна за летните жешки денови кои ни престојат. Слатко задоволство кое ќе ве освои на првото залче. Потребни состојки: * 5 мали кисели павлаки * 250 гр. шеќер во прав * Пишкоти * 250 гр. свежи малини или 2 пакетчиња замрзнати * 400 мл. слатка павлака Начин на

Read More

Едноставен и вкусен оброк кој нема да ви одземе премногу време, а максимално ќе уживате во него. Можете да го искомбинирате со ладно пиво. Потребни состојки: * 2 поголеми кромиди * 3-4 парчиња моцарела (или омилениот кашкавал) * 2 чаши брашно * 5 јајца * 2 чаши лебни трошки * масло за

Read More

Уморни се враќате од работа, треба да приготвите вкусен ручек за најмилите. Еве предлог кој сигурно ќе го обожавате, а ќе го приготвите за само 30тина минути. Печен компир со сирење и сланина Состојки: 1,5kg компири 500g сирење 300g сланина Подготовка: Сварете го компирот во солена вода. Откако ќе се свари излупете

Read More

Вистинска можнст да се обидете да подготвите крекери во домашни услови и тоа надополнети со неодоливиот вкус на кашкавал, во нашиот случај чедар и пармезан. Одлични за појадок или мезе. Потребни состојки * 2 лажици путер без сол, на собна температура * 3/4 шолја чедар кашкавал, рендан * 1/3

Read More

Брускетите се познат италијански специјалитет, а доколку вкусно ги зачините тоа ќе биде љубов на прво вкусување! Потребни состојки: ½ француски багет 3 домати чешне лук 10 г кромид 5-6 ливчиња босилек 1 лажичка оригано 2 лажици маслиново масло сол и бибер Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на 180 Целзиусови степени. Тавчето за печење обложете

Read More

Потребни состојки: *250 гр цреши без семки *2 чаши (250 мл) брашно *по 1 лажичка сол и цимет *1 пакетче пециво *150 мл масло *2 јајца *1 чаша ( 200 мл) шеќер *1 пакетче ванилин *250 мл млеко Приготвување: 1. Црешите се мешаат со 2 лажици брашно.Брашното,солта,пецивото,и циметот се мешаат. 2. Јајцата се матат заедно со

Read More

Ако никогаш не сте имале можност да го пробате овој традиционален италијански десерт, ова е вистинскиот рецепт за вас и можност за лесна и брза подготовка кога ви е потребна блага закуска. Потребни состојки: * 500 мл. слатка павлака * 500 мл. млеко * 3 лажици желатин * 50 гр.

Read More

Необичен спој на вкусови за кој ќе зажалите ако не пробате. Комбинирајте со шпагети или, едноставно, уживајте само во вкусот на ќофтињата. Потребни состојки: (за ќофтиња) * 3-4 лажици лебни трошки Жито Лукс * 500 гр. мелено месо * 1/2 главица кромид ситно исецкана * 1 јајце * 1 чешне лук ситно

Read More

Нема полесна и повкусна варијанта за добро утро: едноставен и здрав појадок на кој нема да му одолеете. Потребни состојки: * 8 кришки леб (по ваш избор) * ½ кг брокули * 2 лажици масло за јадење * 3 чешниња лук (ситно рендани) * Сол и бибер по вкус * 50 грама рендано

Read More

Сите љубители на млечните производи, посебно оние на неодоливото топено сирење, сега имаат можност да го пробаат истото и тоа - во боја! Ресторан во Хонг Конг го нуди овој тост со шарен топен кашкавал попознат како "Kala Toast", каде секоја боја има и свој вкус:

Read More