Wednesday, Feb 28, 2024
HomeАНТИСТРЕСГурман (Page 2)

Јавна соба продолжува со социјалната програма за кулинарско издигнување, односно запознавање на други култури преку организирани кулинарски презентации. На 28. јуни со почеток од 20:00 часот на репертоар е индонезиска кујна, презентација која за прв пат се случува во Македонија. Ритуалот на конзумирање на храната

Read More

Без разлика дали планирате деловен ручек, романтична вечера или само пијалак со пријателите после напорниот ден, во планот за посета нека ви биде ресторанот Дистрикт. Овој новоотворен ресторан се наоѓа во центарот на Скопје, на самиот плоштад, во склоп на хотелот Мериот. Уникатно дизајниран, уреден во

Read More

Предлог за брз и лесен ручек кој нема да ви одземе премогу време за подготовка. Потребни состојки: * 6 пилешки копани * 125 гр. шампињони * 230 мл. супа * 100 мл. суво бело вино * 80 мл. павлака * 2 лажици сенф * 30 гр. путер * 10 гр. масло * 3 чешниња лук *

Read More

Задоволство во три слоеви кое ќе ве освежи во летните горештини. Потребни состојки: (за жолт фил) * 2 жолчки * 3 лажици шеќер * 50 гр. бело чоколадо * 1 ванилин шеќер * 1,5 децилитри слатка павлака * 5 гр. желатин (за розев фил) * 250 гр. јагоди * 4 лажици шеќер * 5 гр. желатин * 1,5 децилитри

Read More

Пристигнаа деновите со драстично високи температури. За таа цел, потребно е да внесувате многу течности и лесна храна која нема да ви го оптерети организмот. За оние кои уживаат во благото, овој сладолед е вистински погодок за справување со тропските горештини. Потребни состојки: * 2 банани * 1

Read More

Македонците се големи гурмани, но истовремено и големи традиционалисти кога е во прашање храната, па затоа ретко се експериментира со вкусови. Но, таа пречка успешно ја надминува македонскиот белгиец Марк Де Јонг кој со своите вештини прави одличен спој на различни гастрономски финеси. Марк Де Јонг подготви

Read More

Пред нас е нов викенд, а денешниот петочен ден можете да го зачините со нов вкус на вашиот омилен пијалок. Оваа подготовка на кафе не е препорачлива за утринските часови, но може да ви ја даде потребната енергија, да го победите уморот и добро да

Read More

Денови на шведската кујна се организираат во Дистрикт ресторанот на Мериот Хотел Скопје од 9 до 19 јуни под мотото „Taste SweDish“. Во текот на овие десет дена посветени на гастрономијата и несекојдневните специјалитети, Скопјани ќе имаат можност да ги вкусат шведските традиционални оброци приготвени

Read More

Брзо, лесно и вкусно, овој колач од едноставни состојки е погоден за секоја пригода. Потребни состојки: * 150 гр. бисквити или пишкоти * 2 пудинга од чоколадо * 2 банани * 250g маргарин * 2 крем шлаг од ванила * 9 дц. млеко *120 гр. шеќер Начин на подготовка: Во мал сад ставете 5 децилитри

Read More

Кога омилениот пијалок ќе го искомбинирате со овошје како бананата, знаете дека ја имате добитната комбинација за добро утро кое ќе резултира со одлично расположение во текот на целиот ден Потребни состојки: * 250 мл сварено и изладено инстант кафе * 1,5 банана исечена на парчиња * 250 мл

Read More