Tuesday, Jun 25, 2024

Од денеска до сабота  (7-12 август) на Скопското Кале по десетти пат ќе се одржува традиционалната манифестација – гурмански викенд со пиво „Пиволенд 2017“. Посетителите и годинава ќе имаат можност да уживаат во добра музика, студено пиво и гурмански деликатеси. Фестивалот е под покровителство на

Read More

Брзо и вкусно, идеално за подготовка кога сте во брзање или кога не сакате да се задржувате во кујна подолго време Потребни состојки: * 6 пилешки копани * 125 гр. шампињони * 230 мл. супа * 100 мл. суво бело вино * 80 мл. павлака * 2 лажици сенф * 30 гр. путер *

Read More

Освежителен, летен десерт за чија подготовка ќе ви требаат околу 30-тина минути. Одличен во комбинација со кафе или чај. Потребни состојки: * 1 готово лиснато тесто * 3 големи праски * 1 јајце * Шеќер во прав * 1 лажица лимонов сок Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на 220 степени. Исечкајте ги

Read More

Дајте му посебен вкус на вашиот омилен будилник, утринското турско кафе, и додајте кардамом Потребни состојки: * 230 милилитри вода * 1 лажица турско кафе * 1/8 лажица кардамом * Шеќер (по избор) Начин на подготовка: Сипете ја водата и шеќерот во ѓезве и почекајте да зовријат, па тргнете ги од оган

Read More

Ова видео ќе ви покаже како да направите интересни чоколадни чинии со шарени трошки во кои можете да го послужите сладоледот на сосема нов и поинтересен начин. Сигурни сме дека вашите гости  ќе бидат воодушевени, не само од вкусот туку и од изгледот на вашиот десерт. Состојки: 4

Read More

Бројни стручни лица во областа на здравјето и нутриционизмот сметаат дека тајната на успехот во слабеењето е во малите нешта- ситници со помош на кои со текот на времето се усвојуваат здрави навики, а истовремено да не се создаваат фрустрации поради преголемите откажувања во исхраната.

Read More

Манекенката и водителка Криси Тејген е една од најубавите жени која често ги краси насловните страни на најчитаните магазини, но сега се впушта во нова област, а тоа готвењето со лансирање на нејзина книга за начинот на исхрана. Тејген вели дека не го сака зборот

Read More

Малку време за подготовка за големо уживање. Овој рецепт ќе ви послужи за секоја прилика. Потребни состојки: * 250 гр. слатка павлака * 3 лажички капучино со вкус на карамел или лешник * 2 јајца * 3 лажици шеќер * Какао за гарнир * Кора од портокал или лимон за гарнир Начин на

Read More

Без премногу да ви одзема време и без печење, овој лесен десерт е уште една идеална опција за топлите денови. Потребни состојки: * 150 гр. бисквити * 2 дл. млеко (За чоколадниот фил): * 2 пудинзи од чоколадо * 4 лажици шеќер * 3 лажици сечкани лешници * 100 гр. чоколадо за готвење *

Read More

Ако некогаш сте помислиле дека палачинките со дупчиња се готварска грешка, тогаш сте се излажале. Напротив, за нив постои таен руски рецепт. Потребни состојки: * 1 шолја јогурт * 1 јајце * 1 шолја брашно * 1/3 лажичка сода бикарбона * 1 лажичка масло * ½ шолја кисела вода * 1 лажичка шеќер *

Read More