Tuesday, Sep 28, 2021
HomeАЈНШТАЈНИЈААтлас (Page 8)

Мајмун во Кенија предизвикал голема материјална штета откако паднал на трансформатор во хидроелектраната „Гитару“, објавила кениската електроенергетска компанија „Кен Ген“. Мајмунот предизвикал голема хаварија, поради што без струја останала речиси целата територија на Кенија. Кениската електроенергетска компанија „КенГен", која е најголем производител на електрична енергија во источна

Read More

Околу 46 милиони луѓе во светот живеат во ропство, а најголем е нивниот број во Индија, но најмасовен е феноменот во Северна Кореја, покажува денеска објавениот трет извештај „Светски индекс на ропството“ (Global Slavery Index), цитиран од агенцијата Ројтерс. Индексот се изработува од набљудувачка група Walk

Read More

Џиновски алигатор со големина која ретко се среќава се прошета низ терен за голф во Флорида, а видеото кое е објавено на Facebook од страна на играчите стана вистински хит. Голферот Чарлс Хелмс кој го снимил огромниот алигатор најпрво помислил дека станува збор за скриена

Read More

Морските биолози од САД предупредуваат дека оваа летна сезона ќе има зголемен број на напади на ајкули поради климатските промени и континуираниот раст на температурите, како и поради загадувањето на водите што ја намалува исхраната од пленот на предаторите. Лани се случиле 95 напади ширум

Read More

Јапонската дисциплина и посветеност е често пример за возхит низ целиот свет, но ангажирањето на работници за чистење на реки е убедливо најјапонската решителност која нема да ја сретнете на било кое друго место. Во Кенроукен Градината за одржување на реките се ангажирани работници кои

Read More

Туристи во „Заливот на ајкулите“ успеаја да снимат импресивно видео со дрон од јато на тигрести ајкули кои целосно растрнуваат Грбав кит. Оваа локација во Австралија е една од најбогатите со големи морски животни и ваквите глетки не се ретки.

Read More

Кога 54-годишната сопруга и мајка Шарон Кели започнала да чувствува силни болки на левата страна од телото во близина на нејзините ребра, таа мислела дека тоа е резултат на силната масажа која ја примала неколку дена пред да се здобие со овие болки и не

Read More

Сигурно сте запознаени со видовите на животни, но дали сте ги виделе истите во овие бои? Природата си поигрува! Син јастог Виолетова верверичка Розов делфин Црн пингвин Розов скакулец Бел паун Змија Розова желка

Read More

“A tree is a wonderful living organism which gives shelter, food, warmth and protection to all living things. It even gives shade to those who wield an axe to cut it down” – Buddha. Постојат илјадници прекрасни дрвја во светот, дел од нив се издвојуваат со неверојатен раскош

Read More