Tuesday, Sep 28, 2021
HomeАЈНШТАЈНИЈААтлас (Page 6)

Корисникот под псевдонимот Quarter Maester изработи интерактивна мапа од целиот свет во кој се одвива серијата Game of Thrones како дел од фикцијата на Џорџ Р.Р. Мартин. Кога ќе ги погледнете сите континенти како Вестерос и Есос, океаните, сите мориња, градови и тврдина ќе добиете

Read More

Двајца вработени во Градскиот совет на Херез де ла Фронтер, во покраината Андалузија во Шпанија се отпуштени откако беше утврдено дека речиси 15 години не се појавиле на работните места. Двајцата мажи во текот тој временски период уредно примале плата, а грешката е откриена кога било

Read More

Мистериозната „златна векна‟ и други вредности од резиденцијата на симнатиот од власт украински претседател Виктор Јанукович никој повеќе не ја бара. Потрагата е запрена, случајот е затворен, пишува „Спутник‟. Златната шипка во облик на векна леб, тешка околу два килограми, исчезнала во март минатата година, а

Read More

Дали сте знаеле дека големата бела ајкула не смее да престане да плива додека спие, затоа што во спротивно ќе удри во дното и ќе се угуши. Дали некогаш сте се запрашале како големата бела ајкула изгледа додека спие? Специјална камера ја снимила првата снимка од

Read More

Рибари успеале да снимат видео кое ретко може да се види, а тоа е долгата бркотница на ајкулата од видот „глава со чекан“ која неколку минути бркаше тарпон една од најголемите риби слична на сабјарка. Тарпонот при бегањето рипна и на нивниот брод. Што се

Read More

Неодамнешно истражување покажа дека просечен Данец работи само 33 часа секоја недела. -„Данците не остануваат подолго на работа, затоа што би можеле да добијат лекција за нееикасност отколку пофалба“, пишува Хелен Расел, британска новинарка која живее во Данска. Кога во 2013 година таа се преселила во Данска

Read More

Руби Реј е 17-годишна студентка од Индија која е испратена во затвор поради мамење на испит. Таа била најдобар студент во индиската сојузна држава Бихар, но во видео интервју рекла нешто што предизвикало сомнеж во нејзиното знаење. Тоа видео стана вирално и морала повторно да го

Read More

Обвинителите во американската сојузна држава Мичиген сериозно размислуваат како клучен сведок на судење за убиство да повикаат папагал. Станува збор за 19-годишниот папагал Бад, пред чии очи наводно се случило убиството во семејната куќа, кога неговата сопственичка Глена Дуран со пет истрели од пиштол си го

Read More

Макс Луган, 13 годишно момче кое јавноста го смета за новиот Никола Тесла бидејќи, креираше уред за бесплатна електрична енергија со едноставно поврзување на бакарни жици, метална лажица и лименка за кафе со која е доволно да се напојуваат десетина ЛЕД светилки. Макс овој изум го

Read More