Sunday, Aug 1, 2021
HomeАЈНШТАЈНИЈААтлас (Page 5)

Индискиот актер и модел, Рохит Канделвал е најпосакуваниот маж на светот. Тој на изборот учествуваше со уште 46 финалисти од целиот свет, а со карактеристичниот изглед го освои жирито. Висок е 182 сантиметри и обожава да спортува и патува. Неговото семејство вели дека 26-годишниот Рохит е

Read More

Дали сте се запрашале како се произведуваат тениските топчиња? Фабриката за тениски топчиња, Вилсон, објави видео преку кое можеме да го видиме процесот на создавање на топчињата, почнувајќи од гумата која се топи, па се до пакувањето. Погледнете!

Read More

Каде живеат најпривлечните мажи на светот т.е. која е најсексапилната нација на светот? На ова прашање спроведено од популарната интернет-страница „DateIn“, одговориле 50.000 жени, а во продолжение погледнете ги резултатите на оваа анкета. 1. Канаѓани 2. Американци 3. Австралијци 4. Италијанци 5. Шпанци 6. Корејци 7. Ирци 8. Чилеанци 9. Англичани 10. Пакистанци

Read More

Добро е да се знае во кои држави слободно можеме да се напиеме вода директно од чешма a во кои не, бидејки водата не е безбедна за пиење, опоменува Дејли Меил. На мапите чијшто автор е агенцијата „Citybase apartments“ може да се види во кои

Read More

Огромен орел се обидел да грабне мало момче, додека траела изложба на ретки птици во Австралија. Група луѓе, кои заедно со момчето учествувале во популарна програма за запознавање со дивината во тој парк, вчудоневидено гледале како орелот го фаќа момчето за глава, кое успеало да побегне

Read More

Пред девет години 25-годишниот Стен Ларкин, кој бил завршна година на Универзитетот во Мичиген, сосема неочекувано паднал на кошаркарскиот терен. Набрзо му е откриена семејна кардиомиопатија, генетичка состојба која го истегнува срцевиот мускул и го спречува ефикасниот проток на крвта и која се случува без

Read More

Кога нивниот вооружен стражар добил инфаркт, група затвореници во затворот Паркер Каунти во Тексас ја провалиле бравата на своите ќелии за да го спасат. Затвореници чекале судење, кога вооружениот стражар се онесвестил на својот стол. Затворениците се обиделе да повикаат помош, но никој не се појавувал. Тие

Read More

Одлуката на Португалија (од пред 15 години) да ги декриминализира дрогите го менува светот. Петнаесетгодишното искуство вели дека употребата на дрога не се зголемила, како што многумина тврделе, туку напротив се намалила во големи размери. Законот стапи на сила во 2001 година кога имало 80 смртни

Read More

Професионални фотографи и аматери патуваат низ целиот свет создавајќи фасцинантни и впечатливи фотографии со кои се пријавуваат за учество во натпреварот „National Geographic Travel Photographer of the Year“. Оваа година натпреварот за одржа по 28-ми пат. Победничките фотографии беа избрани во три категории – луѓе, градови

Read More

Дали новиот Херкулес ќе го спаси светот од ИД? Билдерот, кој многумина го нарекуваат „иранскиот Хулк“ вели дека е подготвен да се бори против Исламска држава. Саџад Гариби изјави дека своите 175 килограми ќе ги искористи во борбата против џихадистите. Тој ја објави оваа негова доброволна

Read More