Sunday, Aug 1, 2021
HomeАЈНШТАЈНИЈААтлас (Page 4)

Пивото е старо речиси колку и самото човештво. Тоа е најпознат светски алкохолен пијалок и трет најконзумиран пијалок после водата и чајот, што ни дава идеја за тоа колку луѓето сакаат пиво. Препорачливо е конзумирање во умерени количини а токму денеска можете слободно да наздравите со

Read More

Тони Гринхенд има 26 години и е еден од најдобрите „професионални мотачи“ на џоинти. Секое негово ремек дело е направено така што може да се испуши целото, не фрлајќи ниту едно грамче марихуана. Тони првиот џоинт го мота додека го прави утринското кафе. Едно од

Read More

Килауеа е активен вулкан што се наоѓа на Хаваите. Од 2013 година наваму, кога последен пат истиот овој вулкан предизвикал олку голем интерес, поради интересните слики што ги созадава, сега било забележано како создава форма на емоцијата „смајли“. Природата знае да биде неверојатна и да не

Read More

Брачна двојка, која престојувала во еден хотел во градот Наинтал во северна Индија, останале затечени кога леопард упаднал во нивната соба додека тие спиеле, соопштија денеска официјалните власти. - Сумит и Шивани Раторе ги разбудил звук од кршење на стакло, а набргу потоа виделе дека низ

Read More

Според редовната анкета на британскиот тренди магазин „Монокл“ (Monocle), Токио е најдобар град за живеење, следен е Берлин, Виена, Копенхаген и Минхен, додека на списокот нема ниту еден балкански град. Параметрите што се користени во студијата се однесуваат исклучиво на животниот стандард во градовите и мислењето

Read More

Возењето долж норвешкиот брег ќе ви одземе 40 часа, а по тој пат мора да користите и услуги на голем број траекти за стигнување до целта. Тоа е добро доколку имате неколку недели за истражување, но никако не е добро за сите оние кои Норвешка

Read More

Норвешката влада размислува да ја помести границата до Финска, со што на соседната држава ќе ѝ даде планина, како подарок за 100-годишнината од нејзината независност, објавуваат светските медиуми. Планината Хаити би претставувала највисок врв во Финска. - Постојат одредени правни потешкотии, со што уште не ја

Read More

Папата Франциско се спрепнал и паднал во текот на големата миса во Ченстоховa кадeшто ја продолжи својата посета на Полска, а агенцијата АП ја објави и снимката од незгодата. Другите свештеници му помогнале на папата да стане, по што тој продолжил да служи на мисата. Незгодата

Read More

Според истражувањето на лондонскиот „Импиријал Колеџ“ од 2014 година, Холанѓаните и Летонките се највисоки луѓе на светот. Во претходното такво истражување, спроведено пред цело едно столетие, приматот им припаѓал на Швеѓаните. Но, тие денес се далеку од првото место. Со просечна телесна висина од 183 сантиметри,

Read More

Научниците во Бразил дошле до загрижувачко откритие што би можело да доведе до уште побрзо ширење на епидемијата на опасниот Зика вирус. За прв пат досега вирусот Зика е откриен и кај обичните комарци. Си Ен Ен пишува дека иако ова откритие е алармантно, научниците предупредуваат

Read More