Sunday, Aug 1, 2021
HomeАЈНШТАЈНИЈААтлас (Page 2)

Околу 2.000 боци бургундско вино од подрумот на француската винарија „Бушар татко и син“, меѓу кои се наоѓа и вино од бербата 1846, продадено на аукција организирана во Хонгконг. Флашата Мерсо-шарм од 1846 година ја купил анонимен купец за сума од 17.357 долари, после неколку

Read More

Флавио Чернеску, романски авантурист, одлучи да го шокира светот со својата нова авантура. Многумина се искачиле на високите фабрички оџаци, но тој сакал да ги надмине, а изгледа и успеа во тоа. На самиот врв вози уницикл а истовремено и жонглира. Изгледа Романецот буквално ја сфатил

Read More

Падобранецот од Италија кој го загуби животот во Алпите скокајќи од голема височина, во живо, на социјалната мрежа Facebook, ја пренесувал својата смрт. Како што пренесува Daily Mail, 28-годишниот Армин Шмидер на своите пријатели на социјалната мрежа им порачал: „Денес летате со мене“. Потоа го

Read More

Емотивното видео со куче кокер кое со часови лежи до ковчегот на својот мртов сопственик и одбива да се тргне, дефинитивно го обиколи светот. Сопственикот на ова куче, Андреа Косу (45) е еден од 290 загинати во земјотресот, кој се случи рано утрото на 24

Read More

Најстариот човек на светот живее на најнаселениот индонезиски остров Јава и тврди дека има 145 години. Како што пишува Independent, Мбах Гото има 145 години и според документите, тој е роден на 31 декември 1870 година. Гото ги надживеал четирите жени и сите негови деца, а

Read More

Самонаведувачки такси возила на малку позната компанија почнаа со пробно возење во Сингапур, јави Би-Би-Си. Возилата кои сами управуваат веќе некое време се хит во автомобилската индустрија благодарение на технолошките компании како Гугл или Убер кој најави автономни такси возила и во Питсбург. Во Сингапур такво такси

Read More

Рибар од Филипините го пронашол најголемиот бисер на светот, но не знаел колку вреди и го чувал дома цели десет години „за среќа“. Бисерот е пет пати поголем од досега најголемиот бисер, тежи 34 килограми и вреди 100 милиони долари! Филипинскиот рибар, чиј што идентитет не

Read More

Во Јадранското Море во Хрватска во последните десет години се забележани 14 нови видови риби, меѓу кои некои се многу отровни, и која може да ги убие луѓето ако се конзумира месото. Смртоносната риба “фугу” или “четврозупка” потоа “жутога пурпур”, кој изгледа како Ража и

Read More

„Airlander 10“ првпат полета од аеродромот „Кардингтон“ во близина на Лондон. Летот траеше половина час, пренесува АП. Ова е најголемото летало на светот, кое претставува хибрид меѓу авион и цепелин. Леталото е долго 92 метри и чини 25 милиони фунти. Според Hybrid Air Vehicles, авионот користи хелиум

Read More

На дел од плажите во Трст е пуштен црвен аларм поради опасна ајкула. Ајкулата прв ја забележал рибарот Алесандро Крали додека пливал, а нешто подоцна на неа налетала и брачната двојка Еспосито. - Беше речиси 13 часот кога забележавме дека површината на водата некако чдно се

Read More