Monday, Oct 2, 2023
HomeДЕНЕШНАПолитикаКарл Билд доаѓа во Скопје, но не гледа знаци за крај на кризата

Карл Билд доаѓа во Скопје, но не гледа знаци за крај на кризата

Карл Билд доаѓа во Скопје, но не очекува крај на кризата. Поранешниот шведски премиер и министер за надворешни работи на својот Твитер профил најави дека доаѓа во Македонија. „На турнеја за кризата во Скопје утре. И потоа во Белград. Секогаш Балканот“ – напиша тој.

Билд, кој сега е копретседавач на тинк-тенк организацијата Европски совет за надворешни односи, посетата на Скопје ја најави уште вчера на Твитер, каде објави и фотографија од подготовката за лет од Болоња кон македонската престолнина. Тој исто така напиша и дека не гледа знаци за крај на кризата во Македонија.

„Не и се гледа крајот на уставната криза во Скопје. Се чини дека разликите во ставовите се се подлабоки. Ситуацијата е тешка“, напиша тој на Твитер.

Засега нема официјални податоци за агендата на Билд, но дел од медиумите пренесуваат дека тој ќе оствари средба со претставници на СДСМ и ДУИ.

Инаку, Билд беше специјален пратеник на ЕУ за поранешна Југославија, висок претставник на Унијата за БиХ, како и специјален пратеник на ОН за Балканот. Се смета за голем познавач на состојбите во регионот и за човек „без влакна на јазикот“ кој отворено зборува за проблемите.