Wednesday, Nov 29, 2023
HomeДЕНЕШНАПолитикаИванов ги свикал Заев и Груевски на помирувачка средба

Иванов ги свикал Заев и Груевски на помирувачка средба

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ноќеска во својот кабинетн одржа итна средба со премиерот Зоран Заев и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Тема на разговор, како што соопштија од кабинетот на претседателот, биле актуелните случувања и можни решенија за излез од актуелната состојба на напнатост во државата.

„Целта на средбата беше да се поттикне помирување и нормализирање на политичките процеси во Република Македонија. Присутните на средбата се согласија разговорите да продолжат и во иднина“, соопштија од кабинетот на Иванов.

Средбата доаѓа откако МВР, по наредба на Основното јавно обвинителство, вчера приведе 36 лица за насилствата во Собранието од 27 април. Сите 36 лица се товарат за загрозување на уставниот поредок и на безбедноста. Полицијата денеска приведе 24 лица, меѓу кои и пратениците Крсто Мукоски, Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски и Љупчо Димовски, поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност и поранешен министер за внатрешни работи, Митко Чавков, како и дел од организаторите на иницијативата „За заедничка Македонија“, Владо Јовановски, Борис Дамовски, Игор Дурловски и Богдан Илиевски. По 12 лица, за кои е издаден налог, сè уште се трага.

Обвинителството побара судот да им одреди мерка притвор на 36 приведени. Досега 30-дневен притвор добија Чавков, Дурловски, Јовановски и Пепиќ, додека пратениците Жаклина Пешевска и Крсто Мукоски добија домашен притвор.