Tuesday, Oct 3, 2023
HomeДЕНЕШНАПолитикаГруевски: Власта продолжува со притисоците врз судиите

Груевски: Власта продолжува со притисоците врз судиите

Поранешниот премиер, сегашен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по одложувањето на денешното рочиште за случајот „Траекоторија“ на кое задоцни, повторно обвини за политичка хајка врз ВМРО-ДПМНЕ и притисоци врз судството околу случаите на СЈО.

Тој алудираше на двојни стандарди на судот во однос на судењата што се водат против поранешни и актуелни високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ наспроти случајот „Поткуп“ против премиерот Зоран Заев, истакнувајќи дека дека на Заев судии му се извинуваат што го малтретираат и ги закажуваат рочиштата на подолг рок.

– Прво измислија истраги, потоа измислија обвиненија, па кога видоа дека немаат докази, почнаа со давање на судии на Советот на факти, што е практично предлог за нивно разрешување. Тоа влеа страв и кај овие судии, но и кај оние што не беа дадени на Советот. Потоа преку Апелацискиот суд ги ставија прислушуваните разговори како докази во судските постапки, што е спротивно на законот, а последното што го прават е префрлање на судии и ставање на нови, по кој знае какви критериуми. Тоа е тој притисок и таа хајка што се врши – рече Груевски.

Прашан за коментар за новата истрага на СЈО наречена „Странски служби“, Груевски рече оти не бил во тек и дека СЈО може да отвора какви сака истраги, но тој и ВМРО-ДПМНЕ нема од што да стравуваат.

На прашање дали очекува пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да се вратат во Собранието, Груевски рече дека ВМРО-ДПМНЕ сега има нов претседател, а наскоро и ново раководство, и тоа прашање би требало да биде упатено до нив.

На прашањето од новинарите до кога ќе доцни на судските рочишта, Груевски рече дека денеска не задоцнил многу, туку само десетина минути.