Monday, Jun 24, 2024
HomeДЕНЕШНАПолитикаГруевски се приклучи на протестот, се крева бина пред Кривичен суд

Груевски се приклучи на протестот, се крева бина пред Кривичен суд

Околу 300 приврзаници на ВМРО-ДПМНЕ денеска по повикот на протест од ВМРО-ДПМНЕ, се собраа пред Кривичниот суд во Скопје, поради приведувањето на пратеници и на други учесници во насилствата од 27 април, пренесува „Мета“.

Демонстрантите почнаа да со собираат пред Кривичниот суд околу 13.30 часот, а еден час подоцна им се придружи поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Тој беше пречекан со овации и со извици „Никола, Никола“.

Покрај Груевски, на протестот присуствуваат и поранешниот министер за образование, Спиро Ристоски, поранешниот технички заменик-министер за внатрешни работи, Оливер Андонов, поранешните градоначалници на Скопје, на општина Карпош и на општина Аеродром, Коце Трајановски, Стевчо Јакимовски и Ивица Коневски, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Кристијан Мицкоски, поранешниот директор на ФЗОМ, Сашо Стефановски, и пратениците Зоран Илиоски, Панчо Минов, како и лидерот на ТМОРО-ВЕП, Страшо Ангеловски.

Пред кордонот полицајци пред Кривичниот суд е поставена мала бина, а донесен е и чај.

Почнаа да доаѓаат поголем број пратеници од ВМРО-ДПМНЕ. Се очекува протестот да продолжи и да говорат дел од функционерите на партијата, на ГРОМ и други пратеници од опозицијата.