Thursday, Mar 23, 2023
HomeФЕР ПЛЕЈФудбалФранција го прегази Исланд за атак на титулата

Франција го прегази Исланд за атак на титулата

Француските фудбалери одиграа шампионски натпревар против најголемото изненадување на првенството Исланд и беа супер ефикасни во првото полувреме со дури 4 гола кои беа дело на Жиру, Погба, Паје и Гризман. Во вториот дел Исланд се обиде да ја спаси својата чест и прв намали Сигторсон.

island poraz

„Петардата“ пукна со вториот гол на Жиру кој придонесе за најубедливата победа за Франција на Евро 2016, додека пак Бјарнасон при крајот само го ублажи поразот на Исланд кој немаше повеќе моќ за да направи ново изненадување.

francija pobeda2

Франција во полуфиналето ќе игра против упорната Германија, а во второто полуфинале силите ќе ги одмерат Португалија и Велс.