Sunday, Jan 29, 2023
Home2020October (Page 9)

По јуниорите, кои на неодамна одржаната 4-та Европска јуниорска олимпијада по информатика (ЕЈОИ 2020) освоија бронзен медал, повеќегодишниот континуитет на успешни претставувања на македонските ученици – информатичари на интернационалните натпревари по информатика оваа година го продолжуваат и сениорите – средношколци. На 32-рата по ред Интернационална

Read More

Собранието во Бугарија го преименува празникот 24 мај денот на светите браќа Кирил и Методиј и наместо на сесловенската, ќе ги слави како Ден на бугарската писменост. Предлогот од партијата на Красимир Каракачанов со мнозинство гласови и поддржано од партијата на премиерот Бојко Борисов помина во

Read More

Започна учебната година во целата република. За прв пат во својата историја, во Македонија ќе се изведува поинаков тип на настава-он лајн, а во некои училишта кои добија дозвола и со физичко присуство, но под посебни протоколи, поради Ковид-19 пандемијата, предизвикана од Корона вирусот.   Претседателот на

Read More

  Универзитетската професорка, актуелна пратеничка, и доскорешна членка на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Иванка Василевска, упати барање за извинување до Петар Богојески, предводник на „Македонски Концепт“, и еден од фронтмените на Реформаторите во ВМРО-ДПМНЕ. Таа на својот ФБ профил го упати барањето и истакна:     „Би сакала да ја

Read More

  Како воспоставено правило, со поддршка од медицинскиот персонал, секое дете, кое ќе победи една од најтешките болести, заѕвонува на ѕвончето, како последен поздрав и доказ дека ја победило лошата болест. Овојпат тоа е 3-годишниот Реџеп. „Реџеп има само три години и може слободно да се пофали дека

Read More

Голем број на негативни реакции предизвика анализата на рускиот новинар Дмитри Баварин, во соседна Бугарија во која тој, нашиот источен сосед го сврзува со нацистичка Германија во Втората светска војна, а македонските партизани со антифашистите, предводени на ова балканско тло од југословенскиот лидер Тито. Во

Read More