Wednesday, Nov 29, 2023
Home2020October (Page 5)

Директорката на  Националната агенција  за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова, по обелоденувањето на мега скандалот со финансирање на фризерница во Аеродром, со 270.000 евра, пари од оваа агенција, и се обрати на јавноста преку ФБ: Соопштение до медиумите Почитувани, Изминативе денови сме сведоци на организиран „напад„

Read More

Невиден скандал, и хистеризирани реакции во јавноста, предизвика информацијата дека Лидија Димова, како прв човек на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност доделила 270.000 евра на фризерница, која се наоѓа во населбата Аеродром. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ реагираше на случајот, барајќи оставка од Димова     „Три дена молк

Read More

Поминаа повеќе од шест месеци, откако низ целата планета се рашири пандемијата од Ковид-19 вирусот. Се соочуваме со досега најголемата пандемија од грип во изминатите 100 години, која однесе повеќе од 1 милион животи, а преку 32 милиони луѓе се заразени. Човештвото е клекнато на

Read More

Познатиот охридски хотелиер, бизнисмен и пратеник Лазе Таневски потврди дека е позитивен на корона вирусот. Есен од првите луѓе на градската организација на СДСМ во Охрид посочи дека немал претходно никакви симптоми, а се тестирал бидејќи требало да патува. "Почитувани пријатели, Сакам да ве информирам дека поради

Read More

Универзитетскиот професор по уставно право доктор Светомир Шкариќ, оценува дека предлогот на Комисијата за заразни болести во домовите да не може да се собираат повеќе од четворица гости е оправдан и дека во услови на пандемија примарно е јавното здравје, а на Уставот треба да

Read More

Бројот на заразени просветни работници се зголемува, овој пат има регистрирано нови случаи на позитивни со КОВИД-19 и тоа негувателки од Чаир. Позитивни на корона вирусот се уште две воспитувачки во детската градинка Петар Пан во општина Чаир, а 4 деца се во самоизолација. Како што

Read More

  Американскиот претседател,на помалку од еден месец, до одржувањето на претседателските избори во САД е позитивен на Корона-вирусот. Трамп е кандидат за освојување на втор последователен мандат. Тој од почетокот на Ковид-19 пандемијата, беше скептичен околу овој вирус, постојано релативизирајќи го. Америка е една од најпогодените

Read More

  После жестоките воени судири, помеѓу двете поранешни советски републики, кои резултираа со воени и цивилни жртви, двете завоени страни потврдија дека ќе испратат делегации во рускиот главен град, за да најдат решение за конфликтот, кој всушност трае децении. Азербејџан и Ерменија ја прифатија поканата на рускиот

Read More

Пред малку, премиерот на соседна Бугарија, Бојко Борисов, на својот ФБ профил објави слики од средбата со министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи, на која присуствуваше и министерката за надворешни работи Екатерина Захариева. Османи е во посета на официјална Софија, во период, во

Read More