Sunday, Jan 29, 2023
Home2020October (Page 3)

Денес, претседателот на македонската Влада Зоран Заев, заедно со министерката за образование и наука, Мила Царовска, присуствуваа на Меѓународната научна конференција „Македонскиот јазик – извор на научни истражувања (дома и надвор)” во Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков”. Во обраќањето премиерот Заев ги потенцираше двата значајни

Read More

Еврозоната мора да се подготви за лансирање на идно дигитално евро. Идејата е објавена во коминикето на гувернерот на Европската централна банка Кристин Лагард. Во коминикето се нагласува дека ова во никој случај не значи крај на хартиени банкноти и монети. Серија тестови за дигиталното евро ќе

Read More

Сите економски оператори да работат до 23 часот, капацитетот во јавниот превоз да се ограничи на 50 отсто, да се забранат јавни настани и да се даде препорака до целата државна и јавна администрација, до општините и судовите, да ја организираат работата во смени или

Read More

  Голема „прашина“ дигна во јавноста свадбата на актуелниот градоначалник на Општина Центар, Саша Богдановиќ, кој  викендов „заплива во брачните води“. Откако министерот за здравство Венко Филипче ги критикуваше свадбите кои се одржаа овој викенд, одговор на тоа даде градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ кој со

Read More

  Македонија ги живее овие неколку денови, со драматичен раст на новозаразени од Ковид-19 вирусот. Пандемијата, го зема својот есенски бран, и многумина се прашуваат дали нашата држава има институционални и здравствени капацитети да се справи со толкав број на заразени во еден ден, последователно. Веќе

Read More

Во време на неизвесност и криза предизвикана од пандемијата со КОВИД-19, претприемачите може да дадат придонес со идеи и решенија кои ќе водат кон промени и надминување на предизвиците. „Кога има фундаментални промени во светот, паметните луѓе се зафаќаат со градење на иднината. Не знаеме што

Read More

Новиот осудувачки извештај објавен од Обединетите Нации истакнува како глобалната заедница не успеа да постигне ниту една од 20-те цели за биолошка разновидност кои беа воспоставени во Аичи, Јапонија во 2010-та година. Овие цели беа поставени за да се зачува биодиверзитетот во светот, да се

Read More

Даночниот експерт и финансиски консултант Павле Гацов накратко објасни како ќе се врши поврат на парите кон граѓаните за остварениот промет за време на Викенд без ДДВ, мерката која не ги исполни очекувањата во време на криза со минимална потрошувачка. "Директно. Ја плаќаш фискалната сметка. Во

Read More

Премиерот Зоран Заев, заедно со градоначалникот на Крушево, Томе Христоски присуствуваа на откривање на спомен обележјето на Тоше Проески и положија свежо цвеќе на неговото вечно почивалиште. Посебен момент и големо значење на настанот дадоа и маратонците кои трчаа од Табановце преку Скопје до Крушево за

Read More

Денеска во главниот град  се отвори стационарот за бездомни животни, Лајка. Капацитетот на објектот е околу сто кучиња. Со тоа на  скопјани,конечно ќе почне да им се решава проблемот со кучињата скитници, кои тие го имаат со децении. Ова значи и хуманизација на бездомните животни,

Read More